بازاریابی محتوایی چیست و چگونه از آن در رستوران داری استفاده کنیم؟

بازاریابی محتوایی رستوران

راهنمای مطالعه

زمان مطالعه: 7 دقیقه

شاید برای شما جالب باشد که در سایت یک شرکت نرم افزار رستورانی همچین مطلبی را ببینید. محیط کسب و کاری که امروز در آن قرار داریم با چیزی که در گذشته ها وجود داشت بسیار متفاوت است. مدیریت رستوران ها پا را فراتر از حساب کتاب دفتری گذاشته است. در گذشته فروشنده ها و کارکنان آن ها افراد ماهر و حرفه ای بودند و کسب و کارها از طریق تبلیغات به دنبال مشتری می گشتند.

همانطور که در یکی از مطالب قبلی با عنوان دیجیتال مارکتینگ چیست اشاره کردیم دنیای امروز بسیار متفاوت شده است. خریداران دیگر مانند گذشته نیستند. خریداران امروزی بسیار با هوش و حرفه ای هستند و دقیقا می دانند به دنبال چه چیزی می باشند. با این اوصاف کار فروشنده ها بسیار سخت تر از گذشته شده است. اطلاعاتی که فروشنده به خریدار می دهد قبل توسط خود خریدار بررسی شده و حتی با دیگر رقیبان نیز مقایسه شده است. آمار جالبی هست که می گوید 81 درصد خریداران تحقیقات آنلاین را انجام می دهند.

کسب و کار رستوران داری نیز از این قائده مستثنی نیست. مشتریان شما نیز قبل از مراجعه به رستوران تان احتمالا جست و جویی در فضای آنلاین انجام داده اند و مروری بر نظرات دیگر افرادی که از خدمات رستوران شما استفاده کرده، داشته اند. احتمالا یکباری به صفحه رستوران شما در شبکه های اجتماعی سر زده اند و منوی شما را بررسی نموده اند.

اکنون سوالی که پیش می آید این است که با این اوصاف چطور می توانیم فروش خود را بالا ببریم و این خریداران باهوش را متقاعد کنیم ازما خرید کنند؟ پاسخ ساده است : محتوا ! بازاریابی محتوایی فرآیند تولید محتوای با ارزش و با کیفیت با هدف جذب و ارتباط با مخاطب است که همزمان برند شما نیز تبلیغ می شود. یعنی زمانی که خریداران در فضای اینترنت برای برآورد نیازشان جست و جو می کنند، برند شما در نتایج جست و جو به عنوان پیشنهاد وجود خواهد داشت. به طور کلی بازاریابی محتوایی مزیت هایی دارد که به سه دسته تقسیم می شود :

افزایش آگاهی از برند : یکی از مهمترین موضوعات در بازاریابی بحث افزایش آگاهی مردم از برند شماست. وقتی شما بازاریابی محتوایی درستی را انجام داده باشید مخاطبان هدف شما زمانی که در اینترنت به دنبال نیازهایشان می گردند برند شما به عنوان یکی از پیشنهادات نمایش داده می شود.

افزایش ترجیح برند : مزیت دیگری که بازاریابی محتوایی دارد این است که برند شما پس از مدتی به عنوان رهبر بازار در صنعتی که کار می کنید معروف می شود و همین باعث ایجاد ارتباط بیشتر با خریداران می گردد.

دسترسی بیشتر و هزینه کمتر : این مورد با گذشت زمان برای شما ایجاد می شود. بعد از مدت زمانی شما در سایت و شبکه های اجتماعی خود دنیایی از محتواهای مناسب دارید که باعث افزایش لید و خریداران می شود.

به عبارت دیگر می توان گفت بازاریابی محتوایی پاسخی هوشمندانه از طرف بازاریابان به بازار جدید است که اساس آن رابطه مناسب با مشتری می باشد.

استراتژی بازاریابی محتوایی

اگر در مورد بازاریابی محتوایی مطالعه ای داشته باشید متوجه خواهید شد که اولین قدمی که در بازاریابی محتوایی باید بردارید طراحی استراتژی بازاریابی محتوایی است. استراتژی بازاریابی محتوایی موثر بر دو اصل استوار است. یکی مجموعه ای منظم از پرسونای مخاطبان و دیگری درک مناسب از سفر خرید مشتری.

هر محتوایی در مسیر سفر مشتری باید مناسب یک یا دو پرسونا باشد و کاری کند که خیلی محترمانه مخاطب به مرحله بعدی برود.

فراموش نکنید که برای اینکه بتوانید استراتژی محتوایی مناسبی را طراحی کنید نیازمند آن هستیم که تقویم محتوا برای کسب و کارتان تهیه کنید.

طراحی محتوای جذاب برای مخاطبان

طراحی چیزی بیش از تم رنگی و عکس های زیبا قرار دادن است. فرآیند طراحی در هر تیم بازاریابی و حتی برای هر نوع محتوایی متفاوت است. طراحی محتوا از جایی شروع می شود که ما ابتدا استراتژی محتوایی را آماده می کنیم. درک درست از مخاطبان برند و اهداف شرکت طراحی هر بخش را مشخص می کند. در واقع محتوای شما باید به گونه ای باشد که پاسخگوی نیازهای مخاطبان شما و صدای برندتان باشد.

استراتژی بازاریابی محتوایی قدرتمند شامل انواع مختلفی از محتواها می باشد که در کتار یکدیگر به جذب مخاطب بیشتر و ایجاد وفاداری در مشتریان کمک می کند. در زیر به مواردی از انواع محتواها اشاره می کنیم :

پست های وبلاگ :

بسیاری از کسب و کارها از این بخش غافل می شوند. پست های وبلاگ نقش مهمی در بازاریابی محتوایی ایفا می کنند. سعی کنید با توجه به تقویم محتوایی تان محتواهای منظمی را تولید کنید و با زمان بندی مناسب در سایت تان قرار دهید. حتما این نکته را در نظر بگیرید که در محتوای مطلب تان از محتوای مطالب دیگر نیز استفاده کنید تا مخاطب با وارد شدن به وبلاگ احساس ارتباط مناسب با برند شما کند و شما اینگونه نقشه سفر مشتری خود را طراحی کرده باشید. اگر در تیم بازاریابی محتوایی تان شخصی را ندارید که با مبانی سئو آشنا باشد از مشاوران بیرونی استفاده کنید.

کتاب الکترونیکی (E-book)

کتاب های الکترونیکی باید شامل اطلاعات ساختار یافته مناسبی باشد که در کنار استفاده از جلوه های بصری زیبا باعث جذب مخاطب شود. هدف کتاب الکترونیکی آگاه سازی مخاطبین است. دقت داشته باشید که نوع نوشته های شما باید مکالمه ای و دوستانه باشد تا مخاطب با آن حس خوبی برقرار کند.

گزارشات

یکی از انواع محتواهایی که می توانید در بازاریابی محتوایی تان بهره ببرید گزارش است. در این مورد امکان دارد طراحی گرافیکی کمتر صورت گیرد و زبان کمی تخصصی تر باشد. این گزارشات معمولا شامل نمودارهای زیاد با اطلاعات مناسب جهت استفاده مشتریان است.

اینفوگرافیک ها

یکی از جذاب ترین محتواهایی که می توانید برای مشتریان تان داشته باشید اینفوگرافیک است. اطلاعاتی را به صورت گرافیکی به اطلاع مخاطبان می رسانید. تا جای ممکن باید از متن کمتری در این نوع محتوا استفاده کنید و از تصاویر و گرافیک های زیبا برای بازگویی موضوع استفاده شود.

ویدئو

طبق گفته دیجیتال مارکتر های مشهور دنیا از سال 2018 دیگر ویدئو اهمیت فراوانی پیدا می کند و به عنوان مهمترین عنصر بازاریابی محتوایی انتخاب می شود. در استفاده از ویدئو برای بازاریابی محتوایی کوتاه بودن زمان آن تا جای ممکن بسیار اهمیت دارد. استفاده از پلتفرم های ویدئویی مانند یوتیوب و آپارات می تواند تعداد بازدیدهای ویدئو های شما را بالا ببرد.

مطالعات موردی

یکی از جذاب ترین محتواها برای همه افراد داستان سرایی است. ساختن مطالعات موردی با اعداد و داستان های واقعی برای خوانندگان بسیار جذاب است. مطالعات موردی کمک می کند تا با نتیجه ها و ارزش ها تعامل داشته باشند.

بازاریابی محتوایی و شبکه های اجتماعی

اولین ابزار برای تبلیغ کمپین ها شبکه های اجتماعی است. برای حضور خوب در شبکه های اجتماعی نیز احتیاج با یک بازاریابی محتوایی خیلی خوب دارید.  به طور کلی رسانه ها به سه دسته تقسیم می شوند. دسته اول رسانه هایی هستند که مالکیت آن برای برند شماست. محتوا گذاری در این رسانه ها رایگان است و فضای مناسبی است که با مخاطبین خود به راحتی تعامل داشته باشید.

دسته دومین رسانه های پولی است. شما برای آنکه بتوانید محتوای خود را در آن رسانه های نشر دهید باید مبلغی را پرداخت نمایید. برای فعالیت در این رسانه ها پیشهاد این است که اگر پیشنهاد شگفت انگیز یا خبر جذابی برای مخاطبان خود دارید این هزینه را پرداخت کنید و دقت داشته باشید که در رسانه ای تبلیغ کنید که مخاطبان هدف شما را در خود داشته باشند.

دسته سوم را اصطلاحا رسانه های اکتسابی می گویند. این مورد از دو مورد قبلی با ارزش تر است. در واقع اگر مخاطب شما مطلب و محتوای تولیدی شما را با دیگران به اشتراک بگذارد به برند شما کمک می کند تا در معرض دید افراد بیشتری قرار بگیرید بدون اینکه هزینه ای را پرداخت کنید.

هر شبکه اجتماعی مخصوص نوع خاصی از مخاطبین است. پرسونای مخاطب خود را آماده کنید تا بتوانید تشخیص دهید مخاطب هدف شما در هر شبکه اجتماعی چه کسانی هستند. در اینجا توضیح مختصری راجع به چند شبکه اجتماعی محبوب قرار می دهیم :

فیس بوک

فیس بوک بزرگترین شبکه اجتماعی دنیاست. با وجود اینکه استفاده از این شبکه اجتماعی در ایران به شدت کاهش یافته است، اما در میان مردم دنیا محبوبیت بالایی دارد. در آغاز سال گذشته آماری ارائه شد که نشان می داد کاربران فیس بوک ادم های مسن تری هستند.

توییتر

بازاریابان جدید از این شبکه برای 78% ترافیک مخاطبان شان استفاده می کنند. در ایران موج کاربران توییتر رو به افزایش است. با توجه به بحث هایی که این روز ها در مورد احتمال برداشتن فیلترینگ توییتر مطرح است پیشنهاد این است که حتما برای فعالیت بیشتر در این شبکه اجتماعی برنامه ریزی لازم را داشته باشید.

لینکدین

همانطور که شنیده اید جمعیت قالب لینکدین را افراد تحصیل کرده تشکیل می دهند که معمولا آدم های حرفه ای هستند. معمولا لینکدین برای بیزنس های b2b برای ارتباط با مدیران دیگر شرکت ها بسیار توصیه می شود. محتوای خود را در این شبکه قرار دهید و آن را با دیگران به اشتراک بگذارید تا نتایج شگفت انگیر آن را ببینید.

اینستاگرام

یک شبکه اجتماعی بسیار جذاب برای بسیاری از کسب و کارها و بر روی پلتفرم تصویری. کاربران اینستاگرام بیشتر افراد جوان هستند و کسب و کارهایی که به نبال بخش جوان و پرهیجان جامعه هستند باید برنامه ریزی دقیقی بر روی این شبکه داشته باشند. در مورد حضور رستوران ها در تلگرام در ادامه بیشتر صحبت خواهیم کرد.

تلگرام

تلگرام را نمی توان یک شبکه اجتماعی نامید. تلگرام یک پیام رسان فوری است که با توجه به ماهیت کانال های آن می توان گفت بخش بسیار مناسبی برای کاربران ایرانی است. البته با توجه به اتفاقات گذشته کمی درصد مخاطبان آن کاهش یافته است اما اتفاقات آتی را نمی توان پیش بینی کرد و حتما برای حضوری خوب در آن برنامه داشته باشید.

بازاریابی محتوایی در رستوران

در میان علوم جدید شاید بتوان دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی محتوایی را برای رستوران ها بسیار ضروری دانست. رستوران به عنوان یک کسب و کار خدماتی باید ارتباط بسیار نزدیکی با مشتریان خود داشته باشد. در مطلبی که در مورد دیجیتال مارکتینگ نوشته شد بیان کردیم ابزارهای زیادی جهت ارتباط نزدیک با مخاطبان ذکر شد اما نکته ای که باید توجه داشته باشید این است که باید زبان خود را با مشتری به گونه ای حفظ کنید که مشتری با خواندن مطالب شما احساس راحتی داشته باشد.

اما چگونه برنامه بازاریابی محتوایی برای رستوران خود را تنظیم کنیم؟ اگر مطلب فوق را به دقت خوانده باشید گفتیم که اولین قدم برای برنامه بازاریابی محتوایی تعیین استراتژی است. شما باید مخاطبان هدف خود را بشناسید تا بدانید که با چه زبانی می توان با آن ها صحبت کرد. شما نمی توانید در لینکدین با زبانی عامیانه از اتفاقات سرگرم کننده رستوران بگویید یا اینکه تکنولوژی رستوران را با زبانی تخصصی در اینستاگرام بیان کنید. هر جایی و هر مخاطبی زبان خود را دارد. همچنین داشتن تقویم محتوا نیز بسیار اهمیت دارد. هر ماه یا هر هفته برنامه ریزی محتوایی خود را به صورت کامل انجام دهید. مناسبت های روزهای پیش روی خود را استخراج کنید و ببنید در چه روزهایی می توانید برنامه خاصی را اجرا کنید. حضور قدرمتند رستوران ها در شبکه های اجتماعی و به خصوص اینستاگرام و توییتر از اهمیت بالایی برخوردار است. از محتواهای مختلف استفاده کنید. متن، ویدئو، عکس، اینفوگرافیک و… را به کار ببرید. برای رستوران ها عکس و ویدئو ضروری تر است. عکس هایی از مهمانان، غذاها و منو را حتما در طول هفته در شبکه های اجتماعی قرار دهید. از جشن ها و رویدادهایی که در مجموعه شما اتفاق می افتد عکس و ویدئو آماده کنید و در شبکه های اجتماعی منتشر کنید.

اگر سایتی مخصوص رستوران خود دارید حتما بخش وبلاگ را راه اندازی کنید. مطالبی مرتبط با غذا در آن منتشر کنید. اگر تکنیک های سئو را بلدید حتما به کار گیرید و اگر لازم است از مشاوران این بخش استفاده کنید.  اتفاقات جذابی که در رستوران شما رخ می دهد را به صورت داستان در سایت تان برای مردم تعریف کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط