دیجیتال مارکتینگ ( Digital Marketing ) چیست و چگونه از آن در رستوران داری استفاده کنیم؟

دیجیتال مارکتینگ در صنعت رستوران داری

راهنمای مطالعه

زمان مطالعه: 9 دقیقه

تعریفی از بازاریابی وجود دارد که می گوید بازارایابی یعنی ارتباط با مخاطب در بهترین زمان و بهترین مکان. یعنی اگر می خواهید برای کسب و کار خود بازاریابی درستی را انجام دهید باید در جایی قرار داشته باشید که مخاطبان شما قرار دارند.

با توجه به گسترش صنعت رستوران داری، اگر برای رستوران تان برنامه ریزی درستی را تدارک نبینید شما محکوم به شکست خواهید بود. برنامه ریزی درست برای بازاریابی رستوران یعنی چه؟ یعنی اینکه در جایی باشیم که مخاطبان ما قرار دارند. فضای آنلاین.

امروزه نسبت به سال های قبل مردم چند برابر وقت خود را در فضای آنلاین سپری می کنند. اگر می خواهید در بهترین زمان و بهترین مکان مشتریان خود را به دست بیاورید شک نداشته باشید که امروز آن مکان، فضای آنلاین است. برای حضوری قدرتمند در فضای دیجیتال نیازمند بدست آوردن علمی هستید به نام دیجیتال مارکتینگ. اگر تاکنون چیزی از آن نشنیده اید و یا کاربرد آن را در رستوران داری به خوبی درک نکرده اید پیشنهاد می کنیم تا پایان این مطلب همراه ما باشید. در این مطلب ابتدا تا حدودی با دیجیتال مارکتینگ آشنا می شویم و سپس به کاربرد های دیجیتال مارکتینگ در رستوران داری می پردازیم.

دیجیتال مارکتینگ (بازاریابی دیجیتالی) چیست؟

متخصصان بازاریابی دیجیتال مارکتینگ را به مانند چتری می دانند که همه فعالیت های حوزه دیجیتال تحت پوشش آن قرار می گیرد. کسب و کارهای مختلف از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ مانند سایت، شبکه های اجتماعی، بهینه سازی موتور جستجوی گوگل، ایمیل مارکتینگ و … برای جذب مشتریان جدید و ارتباط دائمی با مشتریان فعلی و آینده بهره می برند.

واقعیت این است که نسبت به سال های قبل مردم چند برابر وقت خود را در فضای مجازی سپری می کنند. و در نتیجه سبک زندگی آن ها تغییر کرده است و می توان اینگونه در نظر گرفت که احتمال خیلی زیاد روش های خرید آن ها نیز تغییر کرده است. این جملات اهمیت دیجیتال مارکتینگ را نشان می دهد.

بازاریابی همیشه یک معنی دارد : ارتباط با مخاطب در بهترین زمان و بهترین مکان. این تعریف در زمان حال به این معنی است که ما باید در جایی حضور داشته باشیم که مخاطبان نیز حضور دارند یعنی اینترنت و فضای مجازی.

قبل از اینکه بحث دیجیتال مارکتینگ را برای شما باز کنیم می خواهیم با مبحثی آشنا شویم به نام بازاریابی درونگرا. Inbound Marketing یا همان بازاریابی درونگرا نوعی از بازاریابی دیجیتالی است که از چهار مرحله تشکیل شده است. جذب مخاطب، تبدیل مخاطب به لید فروش،  تبدیل لید به مشتری و در نهایت ارائه ارزش فراتر از انتظار به مشتری چهار مرحله بازاریابی درونگرا است. و همه این مراحل در فضای آنلاین اتفاق می افتد. هدف از معرفی بازاریابی درونگرا در این قسمت این است که شاید بسیاری از افراد بازاریابی درونگرا را با بازاریابی دیجیتالی که در ادامه به معرفی کامل آن خواهیم پرداخت یکسان بدانند. باید بگوییم که تفاوت های جزئی ای بین آن ها وجود دارد و زمانی که با کسب و کارهای گوناگون در مور تاثیر این تفاوت ها بحث کنیم متوجه می شویم که همین تفاوت های جزئی چقدر در کسب و کارها تاثیر بزرگی دارد.

تعریف دقیق دیجیتال مارکتینگ

از سایت رستوران تان بگیرید تا همه ابزارهای آنلاینی که به معرفی رستوران خود می پردازید مانند تبلیغات دیجیتالی، بازاریابی ایمیلی، بروشورهای آنلاین و… یک طیف عظیمی از ابزار و تاکتیک ها را شامل می شود که همه آن ها تحت عنوانی به نام دیجیتال مارکتینگ قرار می گیرند. بهترین دیجیتال مارکترها از هرکدام از این ابزارهای دیجیتالی یک تصویر مشخص برای دست یابی به اهداف کلیدی خود دارد.

شما نیز به عنوان مدیریت رستوران باید از بخش دیجیتال مارکتینگ رستوران خود بخواهید اولا تمام ابزارهای ممکن دیجیتالی را برای معرفی خدمات رستوران تان فراهم آورد و ثانیا برای فعالیت در هر کدام از آن ها برنامه ریزی مشخصی داشته باشند.

ابزارهای دیجیتال مارکتینگ شامل موارد زیر است :

  • سایت
  • وبلاگ
  • کتاب های الکترونیکی یا ebook
  • اینفوگرافی
  • ابزارهای تعاملی
  • رسانه های اجتماعی
  • دارایی های برند (مانند لوگو)
  • بروشورهای آنلاین

تکنیک های دیجیتال مارکتینگ :

بهینه سازی موتورهای جست و جو (سئو)

فرآیند بهینه سازی سایت برای کسب رتبه های خوب و بالا در نتایج موتورهای جست و جو به خصوص گوگل را سئو می گویند. اگر سایت شما در کلمات مهمی که به فعالیت کسب و کارتان مربوط می شود بهینه شده باشد  و در نتایج جست و جو رتبه های اول را داشته باشد باعث افزایش مراجعه به سایت شما می شود. یکی از مهم ترین قدم ها در سئو ثبت مکان در نقشه گوگل یا سئوی محلی است تا بهتر بتوانید مشتریان هدف تان را جذب کنید.

بازاریابی محتوایی

تولید محتوای خوب و مناسب و ترویج دادن آن را بازاریابی محتوایی می گویند. هدف ما از بازاریابی محتوایی آگاهی از برند، رشد ترافیک سایت، افزایش بازدید از شبکه های اجتماعی و همراهی با مشتری است.

بازاریابی شبکه های اجتماعی

فعالیت هایی که شما در رسانه های اجتماعی به منظور رشد برند و محتوای تان انجام می دهید را می گویند. هدف از بازاریابی شبکه های اجتماعی نیز آگاهی از برند، افزایش ترافیک سایت، ارتباط نزدیک با مشتری و تولید لید فروش است.

تبلیغات PPC ( پرداخت به ازای هر کلیک )

یک از راه هایی که شما می توانید به کمک آن ترافیک سایت خود را بالا ببرید تبلیغات کلیکی است. تبلیغات کلیکی یعنی اینکه شما به ازای هر کلیکی که بر روی محتوای شما صورت می گیرد مبلغی را پرداخت می کنید. رایج ترین ابزار تبلیغات کلیکی ادوردز گوگل ( Google AdWords ) است.

ایمیل مارکتینگ

برخی از شرکت ها از ایمیل مارکتینگ به عنوان روشی برای ارتباط با مخاطب استفاده می کنند. ایمیل ها اغلب با هدف ترویج محتوا، معرفی خدمات، ارائه تخفیفات و اطلاع رسانی رویداد استفاده می شود.

روابط عمومی آنلاین (Online PR)

روابط عمومی در فضای مجازی باعث ارتباط بیشتر شما با مخاطبان می شود. پاسخ به سوالاتی که مخاطب شما در قسمت کامنت ها قرار می دهد و یا پاسخ به نظراتی که در شبکه های اجتماعی مطرح می شود از این نوع است.

** ابزارها و تاکتیک های دیجیتال مارکتینگ فراتر از مواردی است که در اینجا ذکر شد. دلیل اینکه تنها به این موارد بسنده شده این است که اولا در اینجا نمی خواهیم بحث تخصصی بازاریابی دیجیتالی را داشته باشیم زیرا ممکن است از حوصله خارج شود و دوما در ادامه می خواهیم مشخصا در مورد رستوران ها بحث را داشته باشیم و مواردی که اعلام نشده کاربرد چندانی در رستوران ها ندارد.

تفاوت بازاریابی دیجیتالی و بازاریابی درونگرا

اکنون که با بحث دیجیتال مارکتینگ تا حدودی آشنا شدیم بیایید یک بار دیگر و به صورت کامل تر تعریف بازاریابی درونگرا را برای شما مطرح کنیم. برای این کار از شکل زیر کمک می گیریم.

گفتیم که بازاریابی درونگرا چهار مرحله دارد. در مرحله اول شما همه مخاطبان که به خیلی از آن ها امکان دارد با کسب و کار شما آشنایی نداشته باشند را جذب می کنید و به بازدید کننده تبدیل می کنید. این مرحله با ابزارهایی مانند وبلاگ، سئو و نشر در شبکه های اجتماعی صورت می گیرد. در مرحله دوم شما باید این بازدید کننده ها را به لید فروش تبدیل کنید. این مرحله نیز با فرم ها، صفحات فرود و CTA ها صورت می گیرد. مرحله مهم بعدی این است که شما از بین این لیدها، مشتریان خود را بدست آورید.  سیستم های مدیریت ارتباط با مشتریان و ایمیل مارکتینگ می تواند ابزارهای این مرحله باشد. مرحله نهایی نیز این است با نظرسنجی، محتوای هوشمند و نظارت بر کانال های اجتماعی خود خدماتی فراتر از انتظار مشتریان به آن ها ارائه نمایید.

اکنون دیگر درک می کنید که چرا به دنبال تفاوت بین دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی درونگرا هستیم. این دو بسیار نزدیک به هم هستند و اگر شخصی برای اولین بار توضیحات هر دو بخواند می گوید که این دو کاملا یکسان هستند. بله، هر دو در ابتدا یکسان به نظر می رسند؛ هر دو در درجه اول در فضای آنلاین رخ می دهد و هر دو تمرکزشان بر روی تولید محتوای با کیفیت در فضای دیجیتالی است. پس تفاوت شان در چیست؟ بگذارید ادبیات رسمی و بازاریابی را در اینجا کنار بگذاریم مستقیم تفاوت این دو را به شما بگوییم. دیجیتال مارکتینگ تفاوتی بین بازاریابی درونگرا و برونگرا قائل نیست. تاکتیک های دیجیتالی برونگرا پیام تبلیغاتی مستقیم به همه افراد ممکن در فضای مجازی را در نظر می گیرد، بدون توجه به اینکه مناسب افراد هست یا خیر. درحالی که بازاریابی درونگرا می گوید شما باید پیام خود را در جایی که مخاطب هدف شما در آن حضور دارد انتشار یابد. فرض کنید شما می خواهید برای رستوران یا فست فود خود تبلیغاتی در فضای مجازی انجام دهید. آیا می آیید در کانالی در شبکه های اجتماعی که مخاطبان آن بیشتر در کشورهای خارجی زندگی می کنند هزینه کنید؟ آیا شخصی حاضر است به خاطر رستوران شما از کشوری به کشور دیگری بیاید؟ البته که این نوع تبلیغات به برندسازی منتهی می شود و مطمئنا اگر روزی گردشگران به کشور ما بیایند یکی از گزینه های صرف غذا را رستوران شما قرار می دهد. از طرف دیگر فرض کنید شما همان تبلیغ را در کانالی قرار دهید که اعضای آن گروه افرادی هستند که محل زندگی آن ها در نزدیکی مکان رستوران شما است. شک نداشته باشید که علاوه بر هزینه تبلیغ، سودی نیز به حساب شما بر می گردد.

آیا دیجیتال مارکتینگ برای هر کسب و کاری مناسب است؟

دیجیتال مارکتر ها می گویند بازاریابی دیجیتالی برای هر کسب و کاری و در هر صنعتی کار می کند. صرف نظر اینکه شرکت شما چه چیزی می فروشد، دیجیتال مارکتینگ شامل شناسایی شخصیت خریداران برای درک نیاز آن ها و ایجاد محتوای آنلاین با ارزش است. و به این معنی است که همه شرکت ها، چه از نوع B2B و چه B2C می توانند از ابزار و تاکتیک های دیجتال مارکتینگ بهره مند شوند. تنها ابزار و نحوه استفاده از ابزارها ممکن است متفاوت باشد. به نظر شما رستوران ها چگونه می توانند از دیجیتال مارکتینگ استفاده کنند؟

در دیجیتال مارکتینگ چقدر طول می کشد تا نتایج دیده شود؟

با دیجیتال مارکتینگ شما خیال تان راحت است که به سرعت می توانید نتیجه فعالیت های آنلاین خود را مشاهده کنید و این نتیجه نسبت به بازاریابی آفلاین بسیار سریع تر است. در حقیقت دلیل آن هم بخاطر سادگی محاسبه نرخ بازگشت سرمایه یا همان ROI است.

اگر شما زمان معینی را برای شناسایی پرسونای مخاطبان خود صرف کنید، و همچنین تمرکز خود را بر روی تولید محتوای مناسب و با کیفیت قرار دهید به احتمال زیاد بتوانید در عرض شش ماه اول فعالیت خود نتایج خیلی خوبی را مشاهده کنید.

اگر شما از تبلیغات پولی نیز استفاده کنید سریع تر به نتیجه می رسید؛ گرچه پیشنهاد ما این است که فعلا این مورد را کنار بگذارید و روی فعالیت های ارگانیک (رایگان) مانند محتوای خوب، سئو و رسانه های اجتماعی تمرکز کنید تا موفقیت های بعدی شما پایدار باشد.

از دیجیتال مارکتینگ در رستوران داری چگونه استفاده کنیم؟

شاید از ابتدا دارید به این فکر می کنید که اصلا دیجیتال مارکتینگ به رستوران و یک شرکت نرم افزار رستوران چه ارتباطی دارد؟ پس بیاید از ابتدای دیجیتال مارکتینگ شروع کنیم. اجازه دهید ابتدا مخاطبین هدف رستوران را مشخص کنیم. کسب و کار رستوران داری از نوع B2C است. یعنی یک کسب و کار با مصرف کننده نهایی برخورد دارد. البته ممکن است که رستورانی با شرکتی یا سازمانی همکاری کند اما به طور کلی نوع کسب و کار همین است. مشتری هدف رستوران ها همه مردم هستند. یعنی همه مردم می توانند از خدمات رستورانی استفاده کنند. البته در اینجا بحثی داریم که برخی رستوران ها و کسب و کارهای مشابه مخاطبان خاصی دارند. مثلا ممکن است رستورانی لاکچری باشد و مشتریانش به صورت غالب افراد جامعه با وضعیت مالی خیلی خوب باشند. و یا کافی شاپی که درصد خیلی زیادی از مشتریانش را جوانان تشکیل می دهند. اما سوال این است که آیا بقیه افراد جامعه نمی توانند از امکانات این مجموعه ها استفاده کنند؟ جواب منفی است. همه افراد می توانند مشتری شما باشند.

اکنون باید برویم سراغ ابزارها و تکنیک های دیجیتال مارکتینگ که در مجموعه شما ممکن است مفید باشد.  یکی از مهم ترین و ضروری ترین ابزاری که در رستوران داری باید برای مدیریت رستوران در اولویت  باشد فعالیت منظم در شبکه های اجتماعی است. اگر رستوران داری بخواهد از بین ابزارها و تکنیک های دیجتال مارکتینگ فقط یک مورد را برای کار کردن انتخاب کند بدون شک آن مورد شبکه های اجتماعی است. این روزها دیگر ساعات زیادی از زندگی مردم در شبکه های اجتماعی سیر می شود. طبق تعریفی که از بازاریابی داشتیم (حضور در جایی که مشتری هدف حضور دارد) رستوران ها باید برای پیدا کردن مشتری و رونق کسب و کارشان  رو به سمت شبکه های اجتماعی بیاورند. امروز اینستاگرام ، توییتر ، فیس بوک و تلگرام رسانه های اجتماعی اغلب مردم کشور ما است. در این بین اینستاگرام و توییتر قدرت بیشتری نسبت به رسانه های دیگر دارند. هر چه سریع تر برای حضور در شبکه های اجتماعی برنامه ریزی کنید. استراتژی محتوایی خود را برای حضور در شبکه های اجتماعی تعیین نمایید. محتوایی که در توییتر استفاده می کنید به مراتب با محتوایی که در اینستاگرام قرار می دهید باید تفاوت داشته باشند. اگر در این موارد اطلاعات کافی ندارید حتما از یک کارشناس دیجیتال مارکتینگ که سابقه فعالیت هم داشته باشد مشاوره بگیرید. محتوا نویسی یک موضوع بسیار پر اهمیت در دیجیتال مارکتینگ است. استراتژی دقیقی برای بازاریابی محتوایی خود در نظر بگیرید. داستان هایی که در رستوران شما اتفاق می افتد، جشن هایی که برگزار می شود، رویدادها، عکس منو و به خصوص عکس غذاهای رستوران از مهم ترین محتواهایی است که باید در شبکه های اجتماعی خود منتشر کنید. قدرت شبکه های اجتماعی را دست کم نگیرید !

سایت از دیگر ابزارهای بسیار حائز اهمیت در دیجیتال مارکتینگ برای رستوران ها است. داشتن یک سایت خوب و مناسب برای رستوران، دارای منو، امکان رزرو غذا، امکان ثبت سفارش و ارسال غذا از ویژگی های شاخص یک سایت خوب رستورانی است.

موضوع سفارش غذا به صورت آنلاین را بسیار جدی بگیرید. اگر وقت و هزینه کافی برای راه اندازی اینچنین سایتی را ندارید حتما از پلتفرم های موجود برای سفارش آنلاین غذا استفاده کنید. خیلی از رستوران داران می پرسند من رستوران خود را در کدام یک از این سایت های سفارش آنلاین غذا قرار دهم؟ جواب خیلی ساده است. از شما که بابت حضور در این سایت ها هزینه ای دریافت نمی شود. پس حتی اگر در سایتی سفارش به رستوران شما صادر نشود حداقل این است که افرادی که در آن سایت سفارش آنلاین غذا حضور دارند نام رستوران شما را دیده و احتمالا برای یکبار هم که شده منوی شما را دیده اند.

ایمیل مارکتینگ یکی از تکنیک های دیجیتال مارکتینگ است که رستوران داران می توانند برای آن برنامه ریزی خوبی داشته باشند. در دنیا هنوز هم ایمیل قوی ترین ابزار بازاریابی است. اگر می توانید تخفیف هایی که به مناسبت های مختلف ارائه می کنید و یا رویدادهای مهمی که برگزار می کنید از طریق ایمیل اطلاع رسانی کنید. ابزارهای ارسال ایمیلی که وجود دارد گزارش های بسیار خوبی از میزان کلیک ها و باز شدن ایمیل ها توسط مخاطبان ارائه می کند.

روابط عمومی انلاین را فراموش نکنید. به خصوص در شبکه های اجتماعی. روزانه ساعاتی را به پاسخگویی به سوالات اعضای کانال خود اختصاص دهید. اگر در سایت رستوران هم کامنتی زیر مطلبی قرار می گیرد حتما در سریع ترین زمان ممکن پاسخگوی مخاطبان خود باشید. اینگونه است که مشتری حس می کند برای نظرات او اهمیت قائل هستید و این بسیار برای مشتری ارزشمند است.

در دیگر موضوعات دیجیتال مارکتینگ به خصوص سئو ، تبلیغات کلیکی ، بازاریابی بومی ، ابزارهای تعاملی و دارایی های دیجیتالی خود حتما تحقیقاتی را انجام دهید. به دلیل طولانی شدن این موضوع همین جا این مطلب را به پایان می رسانیم اما اگر درخواست شما همراه وبلاگ سپیدز باشد حتما در مورد هر یک از ابزارها و تاکتیک های دیجیتال مارکتینگ به صورت جداگانه بحث هایی را انجام خواهیم داد. اگر سوالی یا نکته ای درباره هر یک از موضوعات فوق دارید از طریق قسمت نظرات سوال خود را مطرح نمایید تا در سریع ترین زمان ممکن پاسخ شما را بدهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط