مدیریت رستوران – 30 نکته مهم که از مدیریت رستوران باید بدانید | قسمت دوم

مدیریت رستوران داری

راهنمای مطالعه

زمان مطالعه: 7 دقیقه

همانطور که در قسمت قبلی مطلب نکات مهم مدیریت رستوران خواندید، شما به عنوان مدیر رستوران تاثیر گذارترین فرد در موفقیت کسب و کارتان هستید. اگر به تازگی اقدام به راه اندازی رستوران کرده اید، توصیه می کنیم بکارگیری این نکات را از همان روزهای ابتدایی تمرین کنید. اگر هم مدیری با تجربه در اداره رستوران هستید، همزمان با مطالعه این مطلب تجربه هایتان را مرور کنید، احتمالا موارد مشابهی را که قبلا برایتان اتفاق افتاده به خاطر خواهید آورد.

شفافیت با کارکنان، نوآوری در اداره رستوران، برنامه ریزی، تقویت مسئولیت پذیری در کارکنان مواردی هستند که پیشتر به آنها اشاره کرده ایم. در زیر به بررسی دیگر نکاتی که می توانند کیفیت فعالیت های شما به عنوان مدیر رستوران را به شکل قابل توجهی افزایش دهند می پردازیم.

رستوران را همیشه تمیز نگه دارید

تمیزی و نظافت یک فضای عمومی مانند رستوران بسیار اهمیت دارد، چراکه هر فردی تمایل دارد در یک محیط زیبا، تمیز و بدون آلودگی غذای خود را میل کند. اگر شما مدیریت رستوران را بر عهده دارید باید همیشه آن را تمیز نگه دارید.

در یک رستوران موفق، باید نظافت غذاها، سالن رستوران، میزها، ظروف و پرسنل کاملا جدی گرفته شود. اگر در هر موردی نظافت رعایت نشود، موجب از دست‌دادن مشتریان و بدنام شدن رستوران می‌شود. اما با تمیز نگه داشتن فضای رستوران و آماده‌کردن غذاها به‌صورت بهداشتی، افرادی که برای صرف غذا به رستوران می‌آیند تجربه خوبی خواهند داشت.

علاوه‌بر آن با نظافت کامل رستوران، از طرف سازمان بهداشت هم مشکلی پیش نخواهد آمد. برای اینکه رستوران خود را همیشه تمیز نگه دارید باید یک تیم نظافتی کامل استخدام کنید و برای پرسنل لباس یکدست و مرتب سفارش دهید. علاوه‌بر آن افرادی که در آشپزخانه کار می‌کنند باید کلاه و دستکش بهداشتی داشته باشند.

جشن گرفتن موفقیت ها

همه افراد نیازمند تشویق شدن هستند و کارکنان شما از این قاعده مستثنی نیستند. تشویق کارکنان باعث می شود تا وظیفه خود را به بهترین شکل انجام دهند. زمانی که شما موفقیت یکی از کارکنان خود را جشن می گیرید، بقیه کارکنان نیز متوجه می شوند حضور آن ها در رستوران چقدر مهم است.

اگر دیدید یکی از کارکنان رستوران شما وظایف خود را به بهترین شکل انجام می دهد و به همه نکات توجه دارد، در یک مراسم ویژه و در مقابل همه کارکنان به او نشان دهید که چه اندازه فعالیت او برای شما اهمیت داشته است و از دید شما پنهان نیست. این کار سرعت حرکت رستوران شما را بیشتر می کند.

امکان سفارش دهی را آسان کنید

اینترنت و کسب‌وکار آنلاین امروزه در تمامی شغل‌ها ورود پیدا کرده است. امروزه در حوزه رستوران امکان سفارش آنلاین وجود دارد. شما هم به‌عنوان مدیریت رستوران باید سفارش‌گیری را علاوه‌بر مراجعه حضوری و تماس تلفنی، به‌صورت اینترنتی هم انجام دهید. با این‌کار هم سفارش‌های بیشتری دریافت می‌کنید و هم برای رستوران خود تبلیغ کرده‌اید.

در هر صورت به‌عنوان یک مدیر کاربلد باید شرایط تمامی مشتریان خود را در نظر بگیرید و بستری برای سفارش‌دادن راحت غذا برای مشتریان خود ایجاد کنید. با منو دیجیتال سپیدز مشتری با هر روشی که راحت‌تر است غذای خود را سفارش می‌دهد و هنگامی که مشتری احساس راحتی کند، به مشتری دائمی شما تبدیل می‎ شود.

ارتقا مهارت های حل مسئله

هر مشکلی که برای رستوران شما پیش می آید می تواند از یک بخش به بخش دیگر خود را نمایان کند. این یک قانون جهانی است که اگر به مشکل خود توجه نکنید، در بخش های دیگر دامن گیر خواهد شد. پس اهمیت زیادی دارد که مهارت های خود را برای حل مسائل و مشکلاتی که در رستوران شما پیش می آید تقویت کنید.

زمانی که با یک مشکل جدی مواجه شدید، به دنبال آسان ترین راه حل بگردید تا رضایت شما و همه بخش های رستوران را برآورده کند. فکر کردن بیش از اندازه به مشکل دردی دوا نمی کند. به این نکته هم دقت کنید که شاید راه حل مشکلی که با آن مواجه هستید، نزد کارکنانتان باشد.

آماده میزبانی از رویدادهای مختلف باشید

شما به‌عنوان مدیر رستوران، باید آماده میزبانی از رویدادها و جشن‌های مختلفی را داشته باشید. در تقویم ایران مناسبت‌های مختلفی مانند شب یلدا، تعطیلات عید نوروز، روز سیزده‌به‌در، چهارشنبه سوری و موارد دیگری وجود دارد که مردم آن‌ها را جشن می‌گیرند. شما هم باید تزئینات هر مناسبتی را در رستوران خود را برای میزبانی آماده کنید.

علاوه‌بر آن رستوران‌ها یک فضای محبوب برای برگزاری جشن تولد به‌شمار می‌آیند. شما باید برای برگزاری این مدل مراسم‌ها در رستوران خود آمادگی لازم را داشته باشید.

ورزش کنید و تندرست باشید

مدیر رستوران باید توان فیزیکی بالایی داشته باشد. برای مدیریت رستوران ، هر روز باید صبح زود از خواب بیدار شوید و با ظاهر آراسته و مناسب مدیر رستوران به محل کار خود بروید و تا دیر وقت بعد از رفتن همه کارکنان در رستوران حضور داشته باشید. این اتفاق به مرور زمان باعث می شود بدن شما افت کند و خستگی به شما غالب شود. با این وجود همه امکانات خود را بسنجید تا بدنی آماده و سالمی داشته باشید و بتوانید از همه وظایف خود سربلند بیرون بیایید.

اینکه چگونه بدن خود را آماده نگه می دارید بسیار مهم است. در بسیاری موارد ممکن است روزانه بین 10 تا 12 ساعت در رستوران کار کنید و اگر بدن شما آمادگی کافی نداشته باشد، کسب و کار موفقی نخواهید داشت.

سبک رستوران خود را انتخاب کنید

یکی از عوامل موفقیت یک رستوران، سبک آن است. شما باید سبک موردنظر خود را بشناسید و آن را بر روی رستوران خود انجام دهید. شما می‌توانید رستوران خود را به سبک های کلاسیک، مدرن، سنتی، ایتالیایی، سوئیسی و غیره اجرا کنید.

به‌عنوان مدیریت رستوران، توصیه می‌شود غذاهای رستوران، اکسسوارها، موسیقی و موارد دیگری که در رستوران هستند را باتوجه‌به سبک رستوران برگزینید. اگر شما در زمینه دکوراسیون داخلی تجربه خاصی ندارید، باید با شرکت‌های دکوراسیون داخلی در ارتباط باشید. بهتر است هر کار را به متخصص آن حوزه بسپارید و اگر خودتان بخواهید تنهایی تمام کارها را پیش ببرید، کار سختی پیش‌روی شما خواهد بود و احتمال عدم موفقیت بسیار زیاد می‌شود.

رضایت مشتری اولویت کار شما باشد

مهم نیست شما به آن چه می گویید؛ رضایتمندی مشتری، خدمات رسانی به مشتری، شادمانی مشتری یا مراقبت از مشتری؛ نام این اتفاق هر چه باشد باید آن را در اولویت کارهای خود بگذارید. به این موضوع فکر کنید که ممکن است با عکس العمل پیش بینی نشده مشتریان مواجه شوید و باز هم باید رضایت آن ها را جلب کنید. ممکن است در طول ساعت کاری رستوران افرادی اینگونه به شما مراجعه کنند :

افرادی که 15 دقیقه قبل از تعطیل شدن رستوران برای صرف شام می آیند.

مشتریانی که با رژیم های غذایی مختلف به رستوران می آیند و سفارش غذای اختصاصی می دهند.

گروه های بزرگ مشتریان که در آخرین دقایق کاری سفارش غذا می دهند.

گروه های بزرگ مشتریان که در روزهای شلوغ می خواهند تعداد زیادی از صندلی ها را رزرو کنند

– مشتری ای که از کیفیت غذا ناراضی است.

کیفیت غذا را همیشه کنترل کنید

کنترل کیفیت غذای رستوران به‌عنوان مدیر یکی از مسائل اساسی در مدیریت آن محسوب می‌شود. برای اطمینان از ارائه غذاهای با کیفیت و مطابق با استانداردهای تعیین‌شده، باید از مراحل مختلف تهیه غذا تا سرو آن به مشتریان دقت و نظارت داشته باشید.

این مراحل شامل انتخاب و تأمین مواداولیه باکیفیت، رعایت مراحل بهداشتی در آشپزخانه، اجرای دقیق و استاندارد دستورات پخت‌وپز و تأمین مدت زمان مناسب برای سرو غذا به مشتریان می‌شود. با باشگاه مشتریان رستوران برنامه‌ها و فرآیندهای مدیریتی برای ارزیابی کیفیت غذا و دریافت بازخورد مشتریان نیز باید وجود داشته باشند. به‌عنوان مدیریت رستوران از اهمیت این مسئله نه تنها برای جلب و نگه‌داشتن مشتریان، بلکه برای حفظ سابقه خوب و اعتبار رستوران نیز نباید غفلت کرد.

سخت گیر و احساساتی باشید

شاید در ابتدا این موضوع با هم در تناقض باشد، ولی یک مدیر رستوران نیازمند آن است که ضمن جدی بودن و سخت گیر بودن، در برخی مواقع کمی نیز احساسی باشید. به عبارتی دیگر باید انعطاف پذیر عمل کند. برای این کار، در مجموعه های بزرگ استاندارها و اهداف مورد نظر خود را تهیه کنید و از کارمندان توقع داشته باشید نتایج را آنگونه که پیش بینی کردید محقق کنند.

سخت گیری از جمله اتفاقاتی است که به شما کمک می کند اطمینان داشته باشید که همه کارکنان وظایف خود را به درستی انجام می دهند. البته باید احساسات خود را هم در فضای کاری درگیر کنید تا کارمندان، شما را در مقابل خود نبینند و به اصول مدیریت رستوران شما احترام بگذارند.

با یک شریک مورد اعتماد همکاری کنید

خیلی از افراد مخالف شریک‌داشتن در کسب‌وکار هستند. اما در برخی شغل‌ها به‌خصوص رستوران‌داری، احتمال دارد نتوانید به تنهایی کارها را پیش ببرید. از مهم‌ترین نیازهای مدیریت یک رستوران خوب این است که هزینه، زمان و دانش کافی برای گرداندن یک رستوران داشته باشید.

ازاین‌رو، انجام این کارها به‌تنهایی می‌تواند برای بسیاری از افراد سخت و حتی غیر ممکن باشد. اگر شما یک شریک قابل اطمینان داشته باشید، با یک همکاری موفق کارها و هزینه ها را تقسیم خواهید کرد تا از مسئولیت کارهای سنگین کم شود.

راحتی در انجام کار به صورت همزمان

ممکن است در شرایط کاری شما زمان هایی وجود داشته باشد که فقط روی یک کار تمرکز کنید و به راحتی آن را حل کنید. ولی شرایطی هم شاید پیش بیاید که مجبور باشید همزمان دو یا چند کار را پیش روی خود ببینید و مجبور باشید به همه آن ها در کوتاه ترین زمان ممکن پاسخ دهید. شما به عنوان مدیر رستوران باید همه موارد پیش آمده را حل کنید.

ممکن است در هر لحظه کارکنان هر بخش با سوالات مختلف سراغ شما بیایند، تامین کنندگان مواد اولیه با شما تماس بگیرند، مشتریان بخواهند با مدیر رستوران صحبت کنند. همه این اتفاقات می تواند در آن واحد صورت گیرد و شما مجبور باشید پاسخ همه آن ها را بدهید. شما باید برای مدیریت و پاسخگویی به آن ها برنامه ریزی داشته باشید. شما به عنوان مدیر رستوران باید به اتفاقات پیش آمده به میزان قابل توجهی دقت داشته باشید و آن ها را مدیریت کنید.

پیشنهاد ما برای اینکه بتوانید کارهای همزمان را درست انجام دهید این است که ابتدا لیستی از تمام کارهایتان تهیه کنید و آن ها را بر حسب مهم بودن اولویت بندی کنید و سریعا به کار ها رسیدگی نمایید.

علاوه بر این، استفاده از نرم افزارهای اتوماسیون رستوران می تواند تا حد زیادی به شما در صرفه جویی وقت کند. برای مثال استفاده از نرم افزار حسابداری رستوران به خوبی طراحی شده مدیریت هزینه ها، انبار و وضعیت شما در برابر تامین کنندگان را به راحتی مشخص می کند.

رستوران خود را دسترس قرار دهید

مکان قرارگیری رستوران اهمیت بسیار زیادی دارد. معمولا افراد به رستوران‌هایی می‌روند که دسترسی آسانی به آن داشته باشند. پس برای مدیریت رستوران، بهتر است در مکان‌های پررفت‌وآمد رستوران خود را تاسیس کنید. به‌عنوان مثال، رستوران می‌تواند در نزدیکی ایستگاه وسایل حمل‌ونقل عمومی باشد. بنابراین، افراد این امکان را دارند تا هم با خودرو شخصی، هم با وسایل حمل‌ونقل عمومی به‌راحتی به رستوران شما می‌آیند. این کار موجب جذب مشتریان بیشتر نیز می‌شود.

نکته آخر ) ارتقای شما ارتقا کسب و کارتان است.

روی خودتان کار کنید و همانطور که می خواهید کسب و کارتان را ارتقا دهید سعی کنید خودتان هم در مسیر پیشرفت قرار گیرید. اینکه روی خودتان کار کنید یکی از نخستین گام های رسیدن به موفقیت محسوب می شود. اگر به این نتیجه رسیدید که ضعف دارید حتما برای ارتقای خود در بخش های مختلف برنامه ریزی کنید. مهارت های جدید بیاموزید و آن ها را در فرآیند مدیریت رستوران به کار بگیرید. می توانید گام های جدید در کسب مهارت های جدید بردارید. با ارتقا توانایی ها و مهارت های مدیریتی می توانید به صورت کارآمد توانایی کارکنان و مجموعه رستوران را افزایش دهید.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط