20 ایده برای گرفتن نمره 20 از مشتری – قسمت دوم

ایده برای کسب رضایت مشتری

راهنمای مطالعه

زمان مطالعه: 4 دقیقه

در قسمت قبل درباره اهمیت قدردانی از مشتریان رستوران صحبت کردیم. گفتیم که قدردانی از مشتری راه های مختلفی دارد. اگر مشتری احساس کند که از او قدردانی شده است خاطره ی خوبی از رستوران در ذهن او باقی می ماند و احتمال بازگشت مشتری به رستوران شما بیشتر خواهد بود. در بخش اول ده موردی که می توان از مشتریان قدردانی کرد را معرفی کردیم. در این مطلب بخش دوم قدردانی از مشتری را برای شما بیان می کنیم.

11) پرسنل خود را تشویق کنید با مشتریان گفتگو کنند

مشتریان شما وقتی وارد رستوران می شوند با یک یا دو نفر از پرسنل شما تعامل خواهند کرد. پیشخدمت، میزبان، صندوقدار و… . اما اینکه آن ها فقط به یک شخص ارجاع داده می شوند به این معنا نیست که تمام تعاملات آن ها با آن یک شخص انجام می شود.

مطمئن باشید که تعداد زیادی از پرسنل شما با مشتریان تعامل دارند. به آن ها بگویید به جای تکان دادن سر خود هنگام رد شدن از کنار میز مشتری، لبخند بزنند و سلام کنند. در برخی رستوران ها، سرآشپز همیشه از آشپزخانه پشتی دست تکان می دهد و از مشتریان راجع به غذاها سوال می پرسند. این کار باعث می شود یک گفت و گوی 5-10 ثانیه ای شکل بگیرد، که به آن ها این احساس را می دهد که بخش ارزشمند روز کاری آن ها را مشتریان تشکیل می دهند. اغلب رستوران ها نمی توانند این درس را به پرسنل خود آموزش دهند. بنابراین قدردانی از مشتریان به خوبی شکل نمی گیرد.

12) تعطیلات را جشن بگیرید.

در تعطیلات برای مشتریان خود یک هدیه جهت تشکر بفرستید. قدردانی از مشتریان به هنگام تعطیلات بسیار تیزهوشانه است، در طول زمان های پر احساس سال، شما می توانید نام رستوران خود را به مثبت و دست و دلباز در ذهن مشتریان خود قرار دهید.

13) با انجمن های شهر خود متحد شوید

حضور در مراسم خیریه ها، شرکت در جشن های سالیانه شرکت های بزرگ ، تمام این ها به نظر پیشنهادهای خوبی برای بازاریابی هستند. به خصوص زمانی که منحصر به رستوران شما باشند. مشتریان شما و جامعه شما جلب توجه خواهند کرد. به عنوان یک مثال در خارج از کشور، ایسلند برگر در آریزونا سالانه بیشتر از نیم میلیون دلار جهت پشتیبانی از انجمن های محلی، شامل افزایش بورس مدارس و حمایت از ورزش جوانان پرداخت کرد.

14) انتخاب های بیشتری برای سفارش دادن خلق کنید.

این روزها همه مشغول و درگیر کار هستند. با ایجاد روش های سفارش دهی آسانتر مانند روش های آنلاین و استفاده از کیوسک ها، به مشتریان خود نشان دهید که چگونه برای زمان و برنامه ی روزانه آن ها ارزش قائل هستید. برخی از فست فودی ها اقدام به راه اندازی مجموعه ای کرده اند که مشتریان مانند پمپ بنزین وارد جایگاه می شود و بدون اینکه از ماشین پیاده شود غذای خود را دریافت می کند. سفارش آنلاین غذا نیز یکی از بهترین روش های فروش است که به مشتریان اجازه می دهد بدون نیز به تماس تلفنی و به طور واضح و مشخص سفارش خود را ثبت نماید.

15) اعضای برنامه ی وفادارسازی مشتریان وارد بخت آزمایی غذای رایگان کنید.

وقتی شما اطلاعات کافی از مشتریان وفادار داشته باشید به اطلاعات تماس آن ها دسترسی خواهید داشت و می توانید از این فرصت استفاده های زیادی کنید. یکی از کارهایی که می توانید انجام دهید برگزاری قرعه کشی  های هفتگی و ماهانه برای مشتریان وفادار است و حتی می توانید این کار را به صورتی انجام دهید که آن ها را در محل کار یا منزل شان غافلگیر کنید. این روش قدردانی غیرمنتظره ای برای شما به همراه خواهد داشت.

16) یک روز را به عنوان روز قدردانی از مشتری در نظر بگیرید

ایده ی خوبی که یکی از رستوران های آمریکایی انتخاب کرده است نام گذاری یک روز به نام روز قدردانی از مشتری است. شما نیز می توانید یک روز را به عنوان روز قدردانی از مشتری انتخاب کنید و این روز را از طریق شبکه های اجتماعی خود تبلیغ کنید. در این روز می توانید غذاهای رستوران را با تخفیف بالا عرضه کنید. همچنین می توانید برای مشتریان وفادار که در طول یکسال گذشته همواره در کنار رستوران شما بوده اند جشنی برگزار کنید و به آن ها هدیه ای بدهید. با اختصاص یک روز کامل به مشتریان خود، قدردانی خود را به آن ها نشان دهید.

17) به صورت غیرمنتظره ای غذاهای رایگان و تخفیف دار هدیه بدهید.

در شب هایی که رستوران خلوت تر است، از گارسون ها و صندوق داران بخواهید تا یک مشتری را به صورت اتفاقی انتخاب کنند و به آن ها تخفیف بیست درصدی بدهند. اگر آن مشتری، مشتری جدید باشد احتمالا تاثیر خوبی خواهد داشت و خاطر اولین روز  همیشه در ذهن او قرار می گیرد.

این کار به یک روش بسیار مثبت برای ایجاد تصویری خارق العاده از رستوران شما، مشتری را دوباره به آنجا باز می گرداند.

18) ایمیل بفرستید

شاید الان بگویید ایمیل را از کجا بیاوریم یا اصلا چه کسی این روزها ایمیل خود را چک می کند؟ واقعیت این است که در دنیا هنوز هم موثرترین روش تبلیغ ارسال ایمیل است. شما می توانید از طریق راه های مختلفی ایمیل مشتریان خود را دریافت کنید. این راه ها می تواند سایت رستوران شما و یا ارائه کارت تخفیف در ازای دریافت ایمیل باشد. وقتی ایمیلی از مشتری خود را بدست آوردید همان روز ایمیلی را ارسال کنید و خود را معرفی کنید و بخاطر آمدن به رستوران از او تشکر کنید. از آن ها بپرسید آیا نظر، بازخورد و یا پیشنهاد خاصی در مورد رستوران شما دارند یا خیر. این نشان دهنده ی این است که شما قدردان آن مشتری به عنوان یک فرد محترم هستید و پیشنهادات او را می پذیرید.

19) از مشتریان خود تشکر کنید.

مدیریت رستوران باید مطمئن باشد که شما و پرسنل تان در زمان مناسب از مشتریان تشکر خواهید کرد. گفتن “متشکرم” به معنای واقعی کلمه نشان دهنده ی قدردانی شما از افراد است، هرگز این عبارت ساده را دست کم نگیرید. همانطور که قبلا اشاره شد، مشتریان شما انتخاب های زیادی برای انتخاب مکان صرف غذا دارند، و آن ها رستوران شما را انتخاب کرده اند. این احساس فوق العاده ای است. از آن ها تشکر کنید تا آن ها بدانند شما خوشحال خواهید شد که دوباره به رستوران شما مراجعه کنند.

20) نیاز به پیشنهادات بیشتری دارید؟ از مشتریان خود سوال کنید!

برخی افراد تمایل چندانی به روش های غافلگیر کننده جهت نشان دادن مهربانی ندارند، یا شاید نیازی به دادن هدیه های رایگان ندارند. اگر شما در تلاش هستید که راهی برای قدردانی از این افراد پیدا کنید، از خود آن ها بپرسید. از برخی از مشتریان همیشگی خود دعوت کنید و به آن ها توضیح دهید که می خواهید به صورت فعالانه از مشتریان خود قدردانی کنید و دوست دارید بدانید نظر آن ها در مورد بهترین روش برای قداردانی کردن چیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط