20 ایده برای گرفتن نمره 20 از مشتری – قسمت اول

جلب رضایت مشتری

راهنمای مطالعه

زمان مطالعه: 5 دقیقه

یکی از مهم ترین اقداماتی که هر رستورانی باید انجام دهد کسب رضایت مشتری رستوران است. مدیریت رستوران باید برنامه جامع و دقیقی برای کسب رضایت مشتریان  داشته باشد. یکی از راه های کسب رضایت مشتری قدردانی از اوست. قدردانی از مشتری از راه های متفاوتی می تواند انجام شود ؛ از طریق برنامه وفادارسازی، تعاملات شخصی، برنامه تخفیف به مشتریان دائمی، یا یک تشکر ساده. همه این موارد که در قالب قدردانی از مشتری آورده می شود بسیار مهم و ضروری می باشند. اگر مشتریان شما احساس نکنند که از آن ها قدردانی شده دیگر به رستوران تان باز نخواهند گشت. آمار می گوید که 68 % مشتریانی که احساس کنند نسبت به آن ها بی تفاوت بوده اید به رستوران شما باز نمی گردند.

انتخاب های بی شماری برای افرادی که به دنبال صرف غذا هستند وجود دارد. وقتی صحبت از انتخاب رستوران شما می رسد، باید تا حد امکان قدردان مشتریان خود باشید. در اینجا قصد داریم چند نکته ای که باعث می شود احساس قدردانی و رضایت را در مشتریان تان ایجاد کنید تا دوباره به رستوران شما بازگردند وجود دارد.

چگونه از مشتریان خود قدردانی کنیم

1) از مشتریان فعلی رستوران قدردانی کنید.

در نظر داشته باشید که تمرکز اصلی قدردانی از مشتریان بر روی رضایت مشتریان فعلی رستوران می باشد. این کار هم سودمندتر است و هم دربرابر ارزان تر از حالتی که تمرکز خود را بر روی مشتریان جدید بگذارید. مهمتر آنکه اگر شما برنامه های جالب قدردانی از مشتریان رستوران خود را داشته باشید، مشتریان همیشگی شما طرفداران پروپا قرص رستوران و برند شما خواهند شد. قدردان کسانی باشید که قدردان شما هستند.

2) یک برنامه وفادارسازی مشتریان آماده کنید.

شما باید به طور دائمی قدردانی خود را نسبت به تک تک مشتریانی که وارد رستوران شما می شوند نشان دهید. اما در کنار این مورد می توانید برنامه ی وفاداری را از قبل آماده کنید و مشتریانی که وارد این برنامه می شوند را با توجه و علاقه بیشتری رصد کنید. برنامه های وفادارسازی همچنین راه را برای برنامه ریزی در دیگر استراتژی های قدردانی از مشتریان هموار می کنند.

3) میزبان مسابقات غذاخوری شوید

یک فست فودی کوچک هستید یا یک پیتزا فروشی بزرگ یا بزرگترین مجموعه شهر ؛ چه شناخته شده هستید یا نه، مسابقات غذاخوری راهی عالی برای جذب مشتریان وفادار است. برای نشان دادن قدردانی و ماندگارسازی برند خود در ذهن مشتری، برای افرادی که مشارکت می کنند یک گواهی نامه چاپ کنید و به برنده ها یادبود، مدال و یا کارت های هدیه بدهید. راه دیگر این است که با هدف بخاطرسپاری برند شما، نام آن ها را روی پلاک و یا عکسی از دیوار قرار دهید. با این روش زمانی که شخصی وارد رستوران شما می شود با دیدن این نام ها متوجه می شود که رستوران شما تا چه اندازه برای مشتریان خود ارزش قائل هستند.

4) ایمیل های انحصاری برای خبرها و پیشنهادات ارسال کنید

اگر برنامه وفادارسازی مشتریان رستوران تان را از طریق ایمیل می خواهید به اجرا دربیاورید از پایگاه داده های مشتریان خود به عنوان ابزاری برای قدردانی استفاده کنید.

زمانی که مشتری ایمیل خود را به شما می دهد، در ازای آن انتظار دارند چیزی از شما به او برسد. این ایمیل می تواند شامل پیشنهادات مخصوص و بن های تخفیف باشد. این موارد قطعا به آن ها احساس قدردانی می دهد.

5) مشتریان خود را به خاطر بسپارید

هرگاه چهره ای آشنا دیدید به آن ها یادآوری کنید که آن ها را به خاطر می آورید. به دلیل محدودیت هایی که ممکن است بین رستوران و مشتری وجود داشته باشد احساس راحتی نداشته باشید که باید این مورد را کنار گذاشته و احساس کنید شما هر دو انسان هستید.

خودتان را معرفی کنید و تشکر خود را از اینکه رستوران شما را برای صرف دوباره غذا انتخاب کرده اند بیان کنید. هرگاه مشتریان وارد می شوند برای احوالپرسی پیشقدم شوید، خود را معرفی کنید و حالشان را بپرسید. کارکنان رستوران را نیز تشویق کنید تا این کار را انجام دهند.با این کار به مشتریان یادآوری می کنید که آن ها تنها افرادی که پول پرداخت می کنند نیستند. بلکه یک مهمان ارجمند در رستوران شما هستند.

6) از شبکه های اجتماعی استفاده کنید.

چه کسی در مسابقه غذاخوری رستوران شما برنده شد؟ آیا خانوده ای برای جشن گرفتن مناسبت خاصی مثل تولد یا سالگرد ازدواج به رستوران شما می آیند؟

با اجازه ی آن ها از مراسم شان عکس بگیرید و در رسانه های اجتماعی خود قرار دهید تا مانند نورافکنی بر روی مشتریان وفادار شما بتابد. علاوه بر قدردانی، به احتمال زیاد آن ها پست شما را بر روی صفحات شخصی خود قرار می دهند تا احیانا برای دوستان خود فخر بفروشند که این مورد نیز کمکی برای تبلیغ برند رستوران شما است.

7) هر ماه یک مشتری برتر انتخاب کنید.

از برنامه وفاداری خود جهت جمع آوری داده های مشتریان استفاده کنید. در پایان هر ماه، از گزارش های نرم افزار رستوران تان گزارش فروش همه مشتریان را استخراج کنید تا ببینید چه کسی بیشترین زمان را در رستوران سپری کرده است. برای آن ها پیام تبریک بفرستید و از آن ها جهت وفاداری شان تشکر کنید و به آن ها بگویید عکس آن ها را به عنوان مشتری برتر آن ماه به دیوار رستوران خواهید آویخت.

نه تنها آن مشتری احساس خواهد کرد که مورد قدردانی قرار گرفته است و دوباره به رستوران شما خواهد آمد، بلکه مشتریان وفادار دیگر نیز منتظر خواهند ماند تا به زودی بهترین مشتری ماه شوند.

برخی نرم افزارهای رستورانی قابلیتی دارند که شما می توانید ثبت کنید هر مشتری چند دفعه به رستوران شما آمده است و مراجعات قبلی چه غذایی میل کرده است. اینگونه می توانید با اطلاع از سفارشات گذشته مشتریان خود را غافلگیر کنید.

8) بازخورد مشتریان را در نظر داشته باشید

مشتریان رستوران همیشه پیشنهاداتی ارائه می دهند و شما ممکن است آن ها را در فعالیت های خود بگنجانید. اگر فکر می کنید که پیشنهادات آن ها ارزشش را دارد این تغییرات را مد نظر داشته باشید. این پیشنهادات ممکن است در قالب اضافه کردن یک آیتم یا نوشیدنی جدید به لیست منوی رستوران شما باشد. اگر فردی در مورد این تغییرات جدید سوال کرد، اشاره کنید که این پیشنهاد از جانب یکی از مشتریان شما بوده است. آن ها متوجه خواهند شد که شما به اندازه ای قدردان مشتریان خود هستید که به پیشنهادات آن ها گوش دهید و از بازخورد آن ها جهت خلق یک تجربه ی بهتر به عنوان مشتری استفاده کنید.

9) برای مشتریان خود جایزه در نظر بگیرید

همه ما دوست داریم جایزه بگیریم. این روشی دیگر جهت بانفوذتر کردن برنامه ی وفاداری شما است. به عنوان مثال می توانید یک برنامه ی وفاداری مرتبط با کالاهای رستوران به مشتریان پیشنهاد کنید. مثلا بگویید هر شخصی بالای صد هزار تومان در طول یک ماه خرید کرد ده هزار تومان بن تخفیف ارائه می دهید. و یا اینکه اگر شخصی برای یکسال به رستوران شما وفادار باشد و حداقل ماهی دوبار در رستوران شما غذا صرف کند یک تیشرت رایگان هدیه بگیرد و به عنوان مشتری وفادار در تمامی مراسم های ویژه رستوران شما شرکت کند. هدایای دیگری نیز مانند خودکار و برچسب و … در نظر بگیرید و با هر سفارش بیرون بر به صورت مجانی هدیه ای نیز قرار دهید.

10) برای مشتریان خود هدایای تولد بفرستید

اگر اطلاعات شخصی مشتریان مانند اطلاعات تاریخ تولد آن ها را دارید از این اطلاعات ارزشمند استفاده کنید و قدردانی خود را نسبت به مشتریان نشان دهید.

یک کوپن تخفیف، کارت هدیه الکترونیکی یا کد تخفیف معتبری برای هفته ای که تولد مشتری شماست ایمیل کنید. دقت کنید که اگر این کد با نام خود مشتری ساخته شود به مراتب اثرگذاری بیشتری خواهد داشت.یک هدیه سالانه رستوران شما را در ذهن مشتریان تازه نگه خواهد داشت.

ادامه دارد….

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط