چگونه دکوراسیون رستوران را طراحی کنیم؟ | دکوراسیون رستوران

دکوراسیون رستوران

راهنمای مطالعه

زمان مطالعه: 4 دقیقه

دکوراسیون رستوراندکوراسیون رستوران

طراحی دکوراسیون رستوران موضوعی است که بعنوان مدیر، هنگام راه اندازی رستوران باید توجه زیادی به آن داشته باشید، چراکه به شدت می تواند بر درآمد شما تاثیر داشته باشد. اما چرا موضوعی مانند نحوه طراحی دکوراسیون باید انقدر برایتان مهم باشد؟ کمی به صنعت رستوران داری فکرکنید؛ رقابت در این صنعت نسبت به 5 سال گذاشته چه تغییری کرده؟ تعداد رستوران ها، سلیقه مشتریان، تکنیک های نوآورانه بازاریابی و فروش، تنها بخشی از مواردی هستند که فعالیت در این صنعت را رقابتی می کنند. در چنین شرایطی تاکید بر ساخت تجربه لذت بخش، خوشایند و حتی منحصر به فرد از حضور در رستوران می تواند به ایجاد رابطه صحیح و افزایش تعداد مشتریان وفادار شما کمک کند و همانطور که احتمالا می دانید، هزینه جذب مشتری جدید حدودا 5 برابر بازگرداندن مشتری قدیمی است.

یکی از مواردی که با رعایت آن می توانید خیلی ساده در ذهن و قلب مشتریانتان نفوذ کنید، ایجاد فضای مناسب و استفاده از الگوهای صحیح در طراحی دکوراسیون رستوران یا کافه شما  است. که البته این موضوع علاوه بر طراحی داخلی، طراحی فضای خارجی رستوران را نیز شامل می شود

مدیریت رستوران باید برای دکوراسیون رستوران یا کافه خود از ایده های گوناگونی بهره گیرد تا فضایی متفاوت را برای مشتریان رقم بزند. رستوران جایی است که باید برای افرادی که در آن حضور دارد هم لذت بخش باشد و هم آرامش آفرین و این حس آرامش را می توان با یک دکوراسیون زیبا به مشتریان تان هدیه کنید. اگر میخواهید دکوراسیون رستوران تان خاص و منحصربفرد باشد باید کمی باهوش باشید و البته با شخص متخصصی که به اصول معماری و طراحی داخلی آشنا است مشورت کنید.

یکی از مهمترین مواردی که در طراحی رستوران تان باید توجه داشته باشید سبک ( concept ) رستوران است. به محض اینکه تصمیم گرفتید تم (Theme) رستوران شما چیست، باید از المان های خاصی در دکوراسیون رستوران تان استفاده کنید که به تم مورد نظرتان نزدیک باشد. همچنین باید تعیین کنید که مشتریان هدف رستوران شما چه کسانی هستند. دانستن عواملی مانند سطح تحصیلات، مذهب ، سن ، درآمد و … از جمله مواردی است که در تعیین دکوراسیون رستوران شما تاثیر گذار است. شما باید بدانید که مشتریان هدف شما چه کسانی هستند تا طراحی رستوران خود را با توجه به ویژگی های شخصیتی آن ها انجام دهید. اگر می خواهید رستوران خود را در منطقه ای که دانشجویان زیادی دارد و هدف اصلی شما نیز این قشر جامعه است، داشتن دکوراسیونی لاکچری به نظر مناسب نمی رسد و باید دکوراسیون رستوران یا کافه شما بسیار صمیمی باشد.

نکاتی در خصوص رستوران داری رستوران

نکته دیگری که باید در طراحی داخلی رستوران و کافه توجه شود میزان فضای آزاد داخل مجموعه است. این فضا باید به گونه ای باشد که مشتریان و کارکنان رستوران در مسیر یکدیگر قرار نگیرند. اگر این اتفاق رخ دهد هم موجب نارضایتی مشتری می شود و هم خدمت رسانی کارکنان به مشتریان با سرعت کمتری انجام می شود، که این مورد نیز موجب نارضایتی مشتریان رستوران می شود.

در طراحی دکوراسیون رستوران تان حتما به رنگ ها توجه ویژه ای داشته باشید. رنگ قدرت نفوذ روانی بسیار بالایی دارد. شما اگر در طراحی رستوران انتخاب رنگ درستی داشته باشید بهترین حس را به مشتری می دهید و اگر برعکس این اقدام کنید تاثیر منفی بر رضایت مشتریان رستوران خواهید داشت.

موارد دیگری وجود دارد که در طراحی دکوراسیون رستوران یا کافه شما تاثیر دارد که در زیر به چند مورد از آن ها اشاره می کنیم:

  • برای دیوارهای رستوران از دیوارپوش های زیبا و لوکس بهره بگیرید. برای انتخاب دکوراسیون نیز به طرح و رنگ آن دقت کافی داشته باشید چون همانطور که پیش تر گفتیم دکوراسیون رستوران شما باید آرامش بخش باشد.
  • صندلی های مناسب برای رستوران انتخاب کنید! بسته به اینکه سبک رستوران شما چه چیزی است ( سنتی، ساده، مدرن و…) می توانید از صندلی های مختلف در طرح ها و رنگ ها استفاده کنید.
  • در انتخاب کف پوش دقت کنید.
  • نور کافی هم بر میزان آرامش مشتریان رستوران شما بسیار تاثیر گذار است. سعی کنید برای نورپردازی از لامپ های تزیینی استفاده کنید که بتوانید میزان نور لازم رستوران تان را تنظیم کنید.

چند نمونه  از طراحی های خوب رستوران های دیگر کشورها

طراحی داخلی رستوران Diaoye Niunan در چین

دکوراسیون رستوران در چین

این رستوران در شهر پکن، پایتخت چین واقع است. طراحی داخلی رستوران مطابق با فرهنگ چینی ها است و حال و هوای آن نشستن در میان فضایی مه آلود می باشد. برای ساختن همچین فضایی، در دکوراسیون رستوران از پارتیشن هایی استفاده شده است که علاوه بر مات بودن، طرح مه و ابر دارند.

طراحی داخلی رستوران لوکس نورایی دبی

دکوراسیون رستوران در دبی

این رستوران در یک منطقه لوکس و تجاری شهر  دبی قرار دارد و متناسب با همین منطقه ای که قرار دارد یک رستوران لوکس است. در زبان ترکی نورایی به معنای نور ماه است و در کانسپت  رستوران نیز از اسم نورایی بهره گرفته شده است؛ نور ماه در یک جنگل انبوه و تاریک. به همین دلیل شما می توانید روی دیوارهای این رستوران، دیوارکوب های چوبی کف تا سقف را مشاهده نمایید و اینستالشن هایی شبیه به درخت از جای جای رستوران و سقف آن آویزان شده است که تا هر چه بیشتر حس و حال حضور در یک جنگل را به مخاطب بدهد.

کافی شاپ Ristretto

دکوراسیون رستوران در خارج

این کافی شاپ سنتی در یکی از شهرهای رومانی واقع است. مهم ترین موردی که در این کافه قرار است حس انرژی خوبی را به مردم انتقال دهد، صندلی و میزهای چوبی و سقف آجری آن است که حس بودن در یک کافه ی سنتی را القا می نمایند. استفاده از تابلو های نقاشی قدیمی و سیاه و سفید به عنوان بخشی از دکوراسیون داخلی کافی شاپ نیز در راستای سنتی کردن آن انجام شده است.

طراحی داخلی رستوران، کافه با دکور چوب، استرالیا

LOT 1 Café, Bar & Restaurant نام رستورانی در سیدنی استرالیا است که علاوه بر رستوران، کافی شاپ نیز دارد. چیزی که در این رستوران بسیار جذاب است دکوراسیون چوبی عظیم آن است که سرتاسر رستوران را احاطه کرده است. استفاده از دکور چوب در طراحی و دکوراسیون داخلی رستوران نکته ای است که سبب جذابیت رستوران می شود و بطور معمول اقبال عمومی به رستوران ها و کافی شاپ هایی که از جنس چوب برای دکور استفاده می کنند بسیار بیشتر است و این امر به دلیل حس خوب و انرژی و گرمای برخواسته از چوب است. چنانچه قصد دارید یک رستوران را طراحی یا دکور کنید، حتما به این متریال توجه ویژه ای داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط