برنامه ای برای تبدیل مشتری تازه وارد رستوران شما به مشتری ثابت و وفادار

تبدیل مشتری تازه وارد رستوران به مشتری وفادار

راهنمای مطالعه

زمان مطالعه: 5 دقیقه

اگر شما صاحب یا مدیر یک رستوران هستید و یا شغل سر آشپزی رستوران را در دست دارید، باید بدانید که رقابت تنگاتنگی در این صنعت وجود دارد. در واقع مشتری ها که بزرگترین دارایی شما به حساب می آیند؛ اگر قصد کنند که بیرون از خانه غذا بخورند، گزینه های متنوع و بیشماری برای انتخاب پیش رو دارند. در نتیجه به دست آوردن وفاداری آنان، کاری بس دشوار و چالش برانگیز است.

در واقع تأثیر اولیه ای که هر مشتری با اولین حضورش در رستوران شما از فضا و دیگر المان های موجود می گیرد تعیین کننده این موضوع است، که آیا بار دیگر به رستوران شما بر می گردد یا نه. این اولین حضور حتی می تواند پتانسیل آن را داشته باشد که از یک مشتری تازه وارد، مشتری ثابت و وفادارا بسازد.

یک راه مؤثر در اطمینان حاصل کردن از بازگشت مجدد مشتریان تازه وارد و یا تبدیل آنان به مشتری ثابت و وفادار، به کارگیری برنامه جذب مشتریان تازه وارد رستوران است.

برنامه جذب مشتریان تازه وارد چیست؟

برنامه جذب مشتریان تازه وارد به این منظور طراحی شده است، که به مشتریان تازه وارد این احساس را بدهد که قدردان وجودشان در رستوران هستید و از حضور دوباره آنها به بهترین نحو ممکن استقبال می کنید.

دفترچه راهنمای خاصی برای ایجاد یک برنامه جذب مشتریان تازه وارد وجود ندارد، اما چیزهایی مثل انواع کوپن ها و کارت هدیه هایی که در خرید اول از رستوران شما به مشتریان داده می شود، از نمونه های بارز این برنامه هستند.

درواقع ما می خواهیم مشتریان تازه وارد برای استفاده از این کوپن ها هم که شده، دوباره به رستوران برگردند.

پیش غذا، دسر و یا نوشیدنی مجانی به ازای خرید یک غذای اصلی؛ می تواند از مواردی باشد که در جذب مشتری های تازه وارد و اطمینان از برگشت دوباره آنها به رستوران، شما را یاری کند.

همچنین برنامه هایی نظیر یکی بخر، دو تا ببر؛ زوج ها و یا گروه های کوچک دوستی و خانوادگی را تشویق به حضور مجدد در رستوران شما می کند.

اگر ارائه نوشیدنی یا دسر رایگان در حد بودجه رستوران شما نیست، می توانید از دیگر پتانسیل های خود استفاده کنید. برای مثال سر آشپز رستوران شما می تواند خودش را به مشتریانی که برای اولین بار در رستوران شما حضور پیدا می کنند، معرفی کرده و از آنان نظرشان را در مورد وعده ای که میل کردند، بپرسد.

شما با همین حرکت ساده می توانید به مشتریان تازه وارد خود احساس خاص بودن بدهید و کاری کنید که از اهمیت داشتن رضایتمندیشان برای شما اطمینان خاطر داشته باشند.

به طور خلاصه هدف برنامه جذب مشتریان تازه وارد، ایجاد علاقه در مشتریان برای حضور مجدد در رستوران و در قدم بعدی تبدیل آنان به مشتری ثابت و وفادار است.

مزایای برنامه جذب مشتریان تازه وارد

بزرگترین مزیت داشتن برنامه جذب مشتریان تازه وارد، تکرار خرید آنان و به دست آوردن مشتریان وفادار است. اگرچه تبدیل یک مشتری تازه وارد به مشتری وفادار کار دشواری است؛ اما تشویق آنان به حضور دوباره، سه باره و چندباره آنان در رستوران شما، کمک شایانی به نیل به این هدف می کند.

با برنامه جذب مشتریان تازه وارد، شما می توانید با ایجاد یک تأثیر اولیه پر قدرت، به هدفتان مبنی بر خرید دوباره آنان نزدیک شوید. این تأثیر اولیه مثبت، مشتریان شما را به بازگشت به رستورانتان تشویق کرده و حتی ممکن است، دوستان و خانواده هایشان را نیز به رستوران شما بکشاند.

نکاتی برای داشتن برنامه جذب مشتریان تازه وارد موفق

اگر قصد دارید اولین قدم را در راه ایجاد برنامه جذب مشتریان تازه وارد بردارید، به نکاتی که در این زمینه و در ادامه این مقاله به شما آموزش می دهیم دقت کنید. البته اگر شما پیش از این برنامه جذب مشتریان تازه وارد را در رستوران خود راه انداخته اید و به دنبال تأثیرگذاری بیشتر آن هستید نیز، این نکات به شما کمک می کنند که در این راه زودتر به موفقیت برسید:

کارمندان خود را آموزش دهید؛ که سؤال درست را در زمان درست بپرسند. با آموزش صحیح و عملی میزبانان و پیش خدمتان رستوران خود مبنی بر پرسیدن سؤالاتی چون «آیا این اولین حضور شما در رستوران ما است؟» می توانید خیلی فوری به اطلاعات مفیدی در این زمینه دست پیدا کنید.

یک کد مخفی و یا علامتی برای اطلاع سریع همه کارمندان از وجود یک مشتری تازه وارد در رستوران خود داشته باشید؛ تا در صورت وجود مشتریان تازه وارد، کادر رستوران و مدیریت به سرعت از این موضوع مطلع شده و اقدامات لازم را در جهت یک خوشامدگویی درست و حسابی و استفاده از برنامه جذب مشتریان تازه وارد انجام دهند.

برای مثال شما می توانید از دستمال سفره ای با رنگ متفاوت یا یک پرچم رنگی کوچک بر روی میز مشتریان تازه وارد استفاده کنید و یا شماره میز این مشتریان را بر روی تابلویی که در قسمت داخلی رستوران یا آشپزخانه نصب کرده اید، ثبت کنید.

برای هر مشتری که برای اولین بار اقدام به خرید غذا از رستوران شما می کند، یک پیش غذا یا دسر رایگان سرو کنید؛ درست است که شما با تمام وجود دوست دارید که مشتریانتان دوباره و چندباره به رستورانتان پا بگذارند، اما نه به قیمت متحمل شدن ضرر و زیان مالی خودتان.

ایده آل ترین حالت ممکن ارائه یک پیش غذا، دسر و یا نوشیدنی رایگان است؛ که هم هزینه زیادی برای شما ندارد و هم اینکه تأثیر مثبتی بر مشتریان تازه وارد می گذارد.

برای کوپن های رستوران خود تاریخ انقضاء تعیین کنید؛ توجه کنید که اگر کوپن های رستوران شما تاریخ انقضاء نداشته باشند، ممکن است مشتری مورد نظر آنان را کنار گذاشته و حتی بعد از مدتی وجودشان را به طور کل فراموش کند.

اما در صورتیکه کوپن های رستورانتان دارای تاریخ انقضاء (از یک یا چند هفته تا یک ماه) باشند، مشتریان به نوعی خود را مستلزم می دانند، به خاطر این کوپن ها هم که شده دوباره به رستوران شما قدم بگذارند.

اطلاعات شخصی مشتریان را وارد کوپن های آنان کنید؛ شما می توانید با وارد کردن نام هر مشتری یا اطلاعاتی از این دست در کوپن های آنان، تأثیر بیشتری بر آنان بگذارید. این موضوع به آنان حس مهم بودن می دهد و هیچکس بدش از رفتن به جایی که در آن برای دیگران مهم است، نمی آید.

اگر می خواهید سرآشپز رستوران شما خودش را به مشتریان تازه وارد معرفی کند، در زمان مابین پیش غذا و غذای اصلی و یا به طور کل زمانی که سفارش آنان در حال آماده شدن است، این کار را انجام دهید؛ این موضوع باعث می شود که حوصله مشتریان شما سر نرود و از طرفی با علاقه بیشتری به صرف غذا مشغول شوند.

از مشتریانتان بخواهید فرم مهمان را پر کنند؛ این کار باعث می شود که بتوانید اطلاعات شخصی مهمی در مورد مشتریان خود کسب و کنید و نظرات مثبت و منفی آنان را نسبت به کیفیت سرویس دهی کارکنانتان بدانید.

این کار از طرفی به مشتریانتان حس خوبی می دهد و از طرفی به شما کمک می کند، که با داشتن آدرس ایمیل و یا دیگر صفحات مجازی مشتریان ارتباط خود را با آنان حفظ کنید.

سعی کنید به صورت هفتگی برای مشتری های خود پیغام بگذارید و آنان را از تغییرات مثبت، امتیازات ویژه و تخفیفات و همچنین رویدادهای مهم رستوران خود باخبر کنید.

داشتن اطلاعات شخصی و حفظ راه ارتباطی با مشتریان رستوران به شما کمک می کند چنانچه یک مشتری با عدم رضایت از رستوران شما خارج شد، بتوانید مشکل را حل و فصل کنید و شخص مورد نظر را در دادن فرصت دوباره به رستورانتان توجیه کنید.

با ایجاد یک برنامه جذب مشتریان تازه وارد خلاقانه و جذاب، کاری کنید که آنان در هنگام حضور در رستوران شما شگفت زده شوند و با تمام وجود مایل باشند باز هم به رستوران شما بیایند. مشتریان تازه وارد خود را، با این برنامه به مشتریان ثابت و وفادار تبدیل کنید.

فراموش نکنید که با تأثیر اولیه پر قدرتی که بر مشتریان تازه وارد می گذارید، می توانید روز به روز مشتریان بیشتری را جذب کسب و کار خود کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط