آنالیز منوی رستوران؛ پنج نکته ضروری و مفید برای افزایش سوددهی از طریق منو

آنالیز منوی رستوران

راهنمای مطالعه

زمان مطالعه: 4 دقیقه

تجزیه و تحلیل منوی رستوران به عنوان قدمی تعریف می شود که برای سودآوری و محبوبیت ضروری است و باعث افزایش فروش و موفقیت بیشتر یک رستوران خواهد شد. اما این کار شاید آنطور که تصور می کنید ساده نباشد، چرا که این تحقیقات باید عمقی و در تمامی ابعاد داخلی و خارجی یک منو باشد. در اینجا شما را با نکاتی آشنا می کنیم که بهتر است برای آنالیز منوی رستوران آن ها را در ذهن داشته باشید.منوی غذا در واقع باعث ایجاد تاثیر اولیه در مهمانان یک رستوران خواهد شد. منوی غذا در واقع گفته های بسیاری را درباره رستوران شما و تخصص آن خواهد داشت که این گفته به نوبه خود تاثیر بسزایی در سود دهی رستوران دارد. از این رو، انجام یک تجزیه و تحلیل جامع در منوی رستوران می تواند سهم بزرگی در موفقیت آن داشته باشد.

تجزیه و تحلیل منوی غذای رستوران به عنوان قدمی تعریف می شود که برای سودآوری و محبوبیت ضروری است و باعث افزایش فروش و موفقیت بیشتر یک رستوران خواهد شد. اما این کار شاید آنطور که تصور می کنید ساده نباشد، چرا که این تحقیقات باید عمقی و در تمامی ابعاد داخلی و خارجی یک منو باشد. در اینجا شما را با نکاتی آشنا می کنیم که بهتر است برای آنالیز منوی رستوران آن ها را در ذهن داشته باشید.

چگونه منوی رستوران را آنالیز کنیم؟

بهترین زمان برای آنالیز منوی رستوران زمانیست که فروش رو به کاهش است و درصد سوددهی نیز به میزان قابل توجهی کم شده است. در واقع یک سری شواهد واضح وجود دارد که نشان می دهد یک جای کار غلط است. در اینجا با یک سری نکات برای بهینه سازی منوی رستوران به شما پیشنهاد می شود:

بدانید که این یک رقابت است!

بهتر است بدانید که این عرصه، عرصه ی رقابت است و شما باید کارهایی را در جهت پیشروی در این مسابقه انجام دهید و برای غذاهایی که مشابه هستند ترفندی را به کار ببرید که آنها را از سایرین متمایز کند. این امر همچنین به شما کمک می کند که قیمت هایی را انتخاب کنید که رقابتی هستند؛ اگر قیمت غذاهای شما بسیار زیاد است به طور حتم مشتریان بالقوه شما ترجیح می دهند که غذای خود را در رستوران های رقیب با قیمت کمتر خریداری کنند. بالعکس اگر قیمت غذاهای شما بیش از حد کم باشد با توجه به سرمایه ی شما ممکن است که در نهایت باعث ضرر و زیان شود. امروز رقابت منو به سمت منوی دیجیتال آمده است. شما یک کد qr برای منوی خود طراحی می کنید و مشتری با اسکن آن منوی شما را مشاهده می کند.

آیا رقیبان شما در نظر دارند که غذاهای با کیفیت را با قیمتی کمتر ارائه دهند؟ اما شما این کاهش هزینه ها را با پایین نبردن کیفیت انجام می دهید؟ یا آنها همان غذا را با همان کیفیت و قیمتی مناسب در ظرف هایی کوچک تر سرو می کنند؟ این سوالات نه تنها در آنالیز منوی غذا و کشف استراتژی های جدید کمک می کند؛ بلکه باعث می شود که شما با بینش جدید ترجیحات مشتریان خود را شناسایی کنید. همه این عوامل به شما کمک می کنند که در نرخ های فعلی خود تجدید نظر کنید و علاوه بر این به شما کمک می کنند که قیمت های دقیق تر و بهتری را برای غذاهای خود مشخص کنید.

سوددهی منوی خود را بررسی کنید!

سود در واقع آن چیزیست که باعث می شود رستوران شما سرپا بماند. از این رو، فروش تک تک آیتم های منوی شما یک پوئن مثبت به شمار می آید. در زمان تجزیه و تحلیل منو، مواردی که را بیشتر به فروش می روند و در نتیجه سود بیشتری را به همراه دارند شناسایی کنید. پرفروش ترین آیتم شما صرفا سودآورترین آن نیست. نکته مهم این است که شما تعادل بین غذا و مواد مورد نیاز آن را رعایت کنید. حتی اگر سود حاصل از یک غذا خوب باشد اما در میان مشتریان شما طرفداری نداشته باشد در نهایت شما باید در مورد آن تجدید نظر کنید. شما می توانید آن را به گونه ای تغییر دهید که مورد توجه مشتری قرار گیرد و آن را سفارش دهد و یا به طور کل آن را از منوی غذای خود حذف کنید.

گزارش هزینه های غذا به شما کمک می کنند که سود هر غذا را در منوی خود محاسبه کنید. پولی که باید برای تهیه مواد خام در نظر بگیرید و قیمت فروشی آن را به طور کامل محاسبه کنید. یک سیستم نرم افزار فست فود یا رستوران میتواند به شما در ایجاد یک نگرش عمیق نسب به آیتم هایی که بیشترین و کمترین فروش را دارند کمک کند.

بازخورد مشتری را ارزیابی کنید.

علاوه بر ارزیابی آیتم های داخلی، شما باید به منابع خارجی نیز توجه کنید. بازخورد مشتری بخش مهمی از تجزیه و تحلیل منوی غذاست. ساده ترین راه این است که از یک برنامه رستورانی استفاده کنید تا نظر مشتریان خود را راجع به غذاهای رستوران خود بدانید.

به روز باشید

یک منوی خوب، باعث می شود که بازخورد اولیه موثرتر در مشتری ایجاد شود. از این روز لازم است که خود را هماهنگ با زمان به روزرسانی کنید. نگاهی به آخرین روند های بازار، می تواند باعث ایجاد نوآوری هایی شود که در نهایت مشتریان را به سمت شما جذب کند.

همه چیز به کار تیمی بستگی دارد

تجزیه و تحلیل منوی غذا کاری نیست که منحصرا وظیفه یک شخص خاص باشد. شما نمیتوانید منوی خود را بر اساس علایق و سلایق یک فرد خاص تغییر دهید. در این امر بهتر است که با کارمندان، آشپزها و مدیریت مشورت کنید تا روند اخیر را تحلیل کنید. هر فرد در واقع یک بینش متفاوت نسبت به رفتار یک مشتری دارد که این امر در نهایت باعث می شود که آیتم جدیدی به منو اضافه و یا از آن کم شود.

تجزیه و تحلیل منوی رستوران به هیچ وجه کار ساده ای نیست و ممکن است که شما را به اشتباه بیندازد. از این رونه تنها نظرات موافق، بلکه نظرات مخالف نیز می توانند به شما کمک کنند تا غذاهایی که سودآور تر هستند را به آسانی انتخاب کنید.

تجزیه و تحلیل منوی رستوران باید برای شما به عادت تبدیل شود که حداقل چهار بار در سال آن را انجام دهید. این تمرین می تواند در حفظ یک منوی خوب به شما کمک کند. پس از آنکه منوی خود را تجزیه و تحلیل کردید باید قدم های ضروری را بردارید و این شامل تغییر در منوی فعلی شما خواهد شد.

نکته هایی که ذکر شد همراه با تحقیقات ذکر شده به شما کمک می کنند تا فرآیند تجزیه و تحلیل را به صورت سازنده تر انجام دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط