کرونا و برنامه وفاداری مشتریان رستوران | آیا باید سریعا استراتژی های خود را در باشگاه مشتریان تغییر دهیم؟

کرونا و برنامه وفاداری مشتریان رستوران

راهنمای مطالعه

زمان مطالعه: 5 دقیقه

بیماری کرونا بخش عظیمی از خدمات مشتریان، سیستم­ها و اقداماتی که برای سالیان سال بخشی از صنعت رستوران داری بوده ­را، دگرگون کرده است. نیاز به حفظ فاصله اجتماعی و فعالیت هایی بدون تماس فیزیکی که در حال حاضر بدون حضور مخاطب صورت می­گیرد، باعث شده که ایجاد خلاقیت در ارائه خدمات با حفظ پروتکل­های بهداشتی و ایجاد اطمینان در مشتریان نسبت به ارائه خوراک سالم اهمیت ویژه­ای پیدا کند.

بخشی بزرگی از این رویکرد جدید، دیجیتالی کردن سیستم­های خدماتی رستوران­هاست. با اینکه خیلی از رستوران­ها بسیاری از خدمات و اقداماتشان را از قبل دیجیتالی کرده ­اند، اما هنوز یک موضوع مهم باقی مانده است: کارت­های وفاداری رستوران­ها یا همان کارت باشگاه مشتریان

برنامه وفاداری رستوران به چه معناست؟

برنامه وفاداری یک رستوران در واقع به معنای اهدای جایزه به مشتریانی است که مدام از آن خرید می­ کنند. این وفاداری می­تواند از طریق یک کارت یا گاهی یا یک ابزار اعتبارسنجی واحد (unique)دنبال شود. این برنامه در واقع به رستوران­ها کمک می­کند که رابطه خوبی با مشتریان خود برقرار کرده و از آنها مشتری وفاداری بسازند، که به ازای وفادار بودن خود جایزه یا اعتباری دریافت می­ کنند.

 

برنامه باشگاه مشتریان پیش از شیوع کرونا

کارت وفاداری رستوران­ها، راهی بود تا مشتریان بتوانند عضو برنامه ­های وفاداری یا به اصطلاح باشگاه مشتریان یک رستوران باشند. در واقع کارت وفاداری مشتریان یک رستوران به ازای هر بار خرید مهر می­شد و زمانیکه به اندازه کافی خرید کردند، می­توانستند از امتیازات ویژه­ای برخوردار شوند. اکنون بعد از شیوع ویروس کرونا سؤالی که پیش می ­آید این است که، چه بر سر کارت­های وفاداری می­ آید؟ و آیا می­توان در این دنیای کسب و کار دیجیتال جایی برای کارت­های وفاداری در نظر گرفت؟

آینده برنامه وفاداری

مدرن سازی، درهای تازه­ ای به روی برنامه وفاداری باز کرده­است. در واقع باشگاه مشتریان محدود به کارت­های کاغذی نمی ­باشد. برنامه ­های وفاداری نرم ­افزارهای موبایل با مدرن سازی سیستم ­های وفاداری به مشتریان اجازه می­دهد که امتیازات خرید خود را افزایش دهند؛ آن هم با ابزاری که هرگز بدون آن از خانه خارج نمی ­شوند: تلفن ­های هوشمند.

این اپلیکیشن­ها می­تواند به مدیران رستوران­ها اجاره دهند که جایزه را بر اساس علایق مشتریان خود شخصی سازی کرده و آنان را نسبت به خرید از آن رستوران مشتاق­تر کنند.

رعایت فاصله ها در برنامه وفاداری

با توجه به دغدغه ­های سلامتی که در حال حاضر در جامعه جهانی وجود دارد، رستوران­ها در فکر تغییر سیستم­های خدماتی خود به ورژنی هستند که علاوه بر حفظ و جذب مشتریان جدید، پروتکل­ های بهداشتی را نیز رعایت کرده باشند. مدرن سازی برنامه وفاداری یکی از مواردی است که به شدت نیازمند برنامه­ ریزی مجدد است.

در واقع کارت­های وفاداری دیگر تقریباْ از رده خارج شده و همه به دنبال راهی برای مراودات «بدون تماس» در این زمینه هستند.

مزیت های ایجاد برنامه وفاداری برای یک رستوران

حفظ مشتری؛ یکی از مهم­ترین مزایای برنامه وفاداری در یک رستوران، حفظ مشتریان خود است. زمانیکه مشتری به ازای خرید از رستوران جایزه­ ای دریافت کرده و یا از امتیاز خاصی برخوردار می­شود، مطمئنا به برگشتن دوباره و چندباره به آن رستوران فکر می­کند. شاید ندانید که ۷۵ درصد مشتریان یک رستوران که تخفیفی در قیمت غذا دریافت کرده اند، دوباره به آن رستوران بازگشته ­اند.

اگر برنامه وفاداری وجود نداشته باشد، مشتری تنها اگر در حال و هوای غذا خوردن و استفاده از خدمات شما باشد به رستوران شما می­ آید. اما اگر برنامه وفاداری در کار باشد، مشتری اشتیاق و میل زیادی به دریافت جایزه و غذا خوردن در رستوران  شما دارد.

حفظ مشتریان به جذب مشتریان جدید نیز کمک می کند. چرا که برنامه وفاداری یک رستوران می­تواند به گونه­ ای طراحی شود که مشتریان ثابت با معرفی دوستان خود به این رستوران از امتیازات و جوایز ویژه ­ای بهره­مند شوند.

مشتریان ثابت، باارزش­ترین خریداران خدمات شما؛ مشتریان ثابت بیست درصد بیشتر از دیگر مشتریان از یک رستوران خرید می­کنند. در واقع اعضای باشگاه مشتریان یک رستوران ارزش ویژه ­ای برای رونق کسب و کار رستوران شما دارند.

شخصی سازی وفاداری مشتریان؛ برنامه وفاداری به شما کمک می­کند که رابطه بسیار خوبی با مشتریان خود ایجاد کنید. این موضوع باعث می­شود که مشتریان تمایل بیشتری برای وقت گذراندن در رستوران شما داشته باشند. بدین منظور شما می­توانید آدرس و تاریخ تولد مشتریان خود را ثبت کرده و در روز تولد آنان برایشان پیشنهادات و تخفیفاتی در نظر بگیرید. مشتریان معمولاْ پیشنهادات شخصی را بیشتر دوست دارند.

با شیوع کرونا نوع ارتباط با مشتریان تغییر کرده. در واقع شما باید ارتباط خود را در بستری امن و بدون تماس با مشتری حفظ کنید.

چگونه یک برنامه وفاداری موفق برای رستوران خود راه بیندازیم؟

۱. می توانید از یک اپلیکیشن موبایل  استفاده کنید:

امروزه تلفن­های هوشمند به یکی از قدرتمندترین ابزارهای ارتباط رستوران با مشتریان خود تبدیل شده­است. شما به راحتی می­توانید با یک اپلیکیشن موبایل منوی دیجیتال رستوران خود را در اختیار مشتریان قرار دهید. علاوه بر آن از طریق این اپلیکیشن خیلی راحت آمار و اطلاعاتی از مشتریان خود و تمایلات غذایی آنها کسب می­کنید. این موضوع تا حد زیادی به حفظ مشتریان و جذب مشتریان جدید به شما کمک می­کند. به عنوان مثال نرم افزار فست فود سپیدز این قابلیت را دارد که پس از ثبت سفارش برای مشتری پیامک حاوی لینک نظرسنجی ارسال شود.

۲. برنامه وفاداری رستوران خود را تا حد ممکن ساده طراحی کنید:

مراقب باشید یک برنامه وفاداری پیچیده که مشتریان را سردرگم می­کند، نسازید. یک سیستم امتیازدهی ساده که همه اقشار جامعه بتوانند به راحتی با آن ارتباط برقرار کرده و از آن سردر بیاورند، بهترین گزینه برای رستوران شما است.

۳. برنامه وفاداری رستوران خود را به کارمندان آموزش دهید:

این موضوع بسیار مهم است که همه کارمندان رستوران برنامه وفاداری مورد نظر را بشناسند و از زیر و بم آن به خوبی آگاه باشند. این آگاهی در جذب مشتریان جدید و وفادار کردن آنها بسیار مؤثر است.

 

۴. برنامه وفاداری خود را به ازای هر مشتری شخصی سازی کنید:

شما با داشتن یک برنامه موبایل وفاداری، می­توانید به راحتی از عادت­های غذایی مشتریان خود سر در بیاورید. این موضوع به شما کمک می­کند که بهترین جوایز و امتیازات را به ازای وفاداریشان برای آنها در نظر بگیرید.

برای مثال در صورتیکه یکی از مشتریان شما هر سه­شنبه یک نوشیدنی خاص را سفارش می­دهد، شما می­توانید از طریق اپلیکیشن موبایل رستوران، اعلانی برای او فرستاده و پیشنهاداتی در زمینه ارسال آن نوشیدنی خاص با هزینه کمتر به او ارائه دهید.

۵. برنامه وفاداری رستوران خود را به همه بشناسانید

اگر کسی از برنامه وفاداری رستوران شما اطلاع نداشته باشد، این برنامه به چه دردی می­خورد؟ شما حتما باید با انواع تبلیغات و نصب بنر و تابلو در کلیه شعبه­های رستوران خود، وجود این برنامه وفاداری را به مشتریان و حتی رهگذران اطلاع دهید.

 

نمونه هایی از برنامه های وفاداری رستوران­ها

نوع برنامه وفاداری که برای یک رستوران طراحی می­شود، بستگی به نوع رستوران و خدماتی که ارائه می­دهد دارد. در ادامه به چند ایده به کار رفته در برنامه­های وفاداری رستوران­های مختلف اشاره می­کنیم.

برنامه وفاداری مخصوص کافی شاپ ­ها

از آنجاییکه کافی­شاپ­ها در هر ساعتی از روز مشتریان خاص خود را دارند، می­توانند به راحتی بهترین برنامه­های وفاداری را داشته باشند. مثلاْ می توان به ازای خرید 9 فنجان قهوه 10ام را رایگان در نظر گرفت. اگر سودی که از این اقدام به دست می­آید را حساب کنید، متوجه می­شوید که خیلی بیشتر از هزینه­ای است که یک فنجان قهوه برای رستوران شما دارد.

ایده­ هایی برای رستوران­هایی که سرویس کامل می دهند

در این گونه رستوران­ها شما می­توانید به ازای هر ۱۰۰ هزارتومانی که مشتری در رستوران شما خرج می­کند، ۱۰ هزارتومان تخفیف بدهید یا این مبلغ را در کیف پول او شارژ کنید.

 

اهمیت برنامه وفاداری در یک رستوران

ماندگاری یک رستوران به میزان وفاداری مشتریان آن بستگی دارد. برنامه وفاداری، مشتریانی که برای بار اول به یک رستوران وارد می­شوند را به مشتری دائم تبدیل می­کند. این برنامه باعث می­شود که مشتریان وقت بیشتری در رستوران شما صرف کرده و پول بیشتری نیز در آن خرج کنند. علاوه بر آن، ایجاد یک رابطه خوب و ماندگار با مشتریان، وجه مهمی از رونق و موفقیت کسب و کار شما است.

در حال حاضر و با وجود بیماری کرونا یا کووید ۱۹ مدیران رستوران­ ها نیازمند به روزرسانی کردن خدمات و برنامه­ های خود و ایجاد وفاداری با حفظ پروتکلهای بهداشتی هستند.

و به عنوان کلام پایانی می­توان گفت؛ کارت­های وفاداری منسوخ نشده ­اند، تنها به چیز بهتری تبدیل شده ­اند. برنامه وفاداری خود را با تبدیل به یک برنامه کاربردی موبایل ارتقاء داده و رضایت مشتریان خود را با ارائه آن چیزی که از شما انتظار دارند، بالا ببرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط