4 مرحله برای تبدیل شدن به رستوران سبز

۴ مرحله برای تبدیل شدن به رستوران سبز

راهنمای مطالعه

زمان مطالعه: 4 دقیقه

ایده رستوران سبز تنها برای زمین مناسب نیست، این ایده یک تصمیم مناسب برای تبدیل شدن به یک کسب و کار هوشمند است تا دنیا را کمی زیباتر از آن چه که بدان پیوسته بودید مشاهده کنید. در این مقاله 4 مرحله مهم در رابطه با تبدیل شدن به رستوران سبز را بیان کرده ایم.

بدون شک امروزه مشتریان می خواهند از مواد و محصولاتی استفاده کنند که از نظر پایداری و در شرایط اخلاقی مناسب تولید شده اند و در این راستا حاضرند که حتی پول بیشتری هزینه کنند تا از این گونه محصولات استفاده کنند.

این اصل بدین معنی است که اغلب مشتریان حاضرند که هزینه بیشتری برای رستورانی بپردازند که به اصول و قواعد حفظ محیط زیست توجه دارد.

بدون شک هماهنگی نام تجاری رستوران شما با حفاظت از محیط زیست، سوادآموزی کودکان و حقوق حیوانات به شما در برقراری ارتباط مثبت با جامعه محلی و افراد مورد علاقه کمک می کند. این ممکن است به رستوران شما را به میزبانی رویدادهای جدید، حمایت و فرصت های تبلیغاتی باز کند.

آیا شما به یک رستوران سبز تبدیل شده اید؟ مطمئن شوید که کار سختی را در بازار انجام می دهید.

مرحله اول: کاستن

به جای آنکه تلاش دارید که میزان موجودی مواد اولیه را در رستوران خود افزایش دهید، به فکر چاره ای در جهت کاستن ضایعات خود باشید، این اصل به شما کمک می کند که شما برای هر بار سفارش میزان مواد اولیه کم تری را سفارش دهید و به همین دلیل اصل کاستن ضایعات مواد غذایی، یکی از اصول برای ایجاد رستوران سبز است.

تمرکز بر کاهش مصرف انرژی در رستوران نیز یکی از اصول کارآمد در جهت تبدیل شدن به رستوران سبز است. بر همین اساس از نصب روشنایی کارآمد انرژی می توانید هم صرفه جویی مناسبی در هزینه های خود داشته باشید و هم رستوران خود را به سمت سبز شدن پیش ببرید.

اگر شما یک رستوران جدید را باز می کنید، سعی کنید فضایی را انتخاب کنید که دارای پنجره های بزرگی است. این قضیه به شما اجازه می دهد که در طول روز از نور طبیعی استفاده کنید و با باز کردن پنجره ها در روزهای گرم و آمدن نسیم به سیستم تهویه طبیعی رستوران شما کمک شایانی می کند.

در صورت امکان می توانید از عایق بندی برای صرفه جویی در مصرف انرژی رستوران خود استفاده کنید. برای ثابت نگه داشتن دما در محیط داخلی رستوران می توانید از یک ترموستات برنامه ریزی شده استفاده کنید تا در طول ساعات شبانه روز این کار را برای شما انجام دهد.

هم چنین می توانید یک آبگرمکن با کارایی بالا را به منظور استفاده از انرژی کم تر برای تهیه آب گرم در آشپزخانه خود نصب کنید.

اطمینان حاصل کنید که میزان موجودی مواد اولیه رستوران تا چه زمانی قابل استفاده است و به همین دلیل باید از سیستم کنترل موجودی در رستوران خود استفاده کنید تا بتوانید در زمان های مناسب نقطه سفارش مجدد مواد اولیه را به دست آورید و از این طریق مواد دور ریختنی خود را در رستوران به کم ترین حد ممکن برسانید. هم چنین برای اقلامی که به تاریخ انقضای خود نزدیک شده اند یک برنامه ریزی درست و اصولی داشته باشید و اگر نمی توانید از آن ها استفاده کنید، با تخفیف ویژه به سرمایه گذارانی که به این اقلام نیاز دارند بفروشید تا ضایعات سیستم شما به کم ترین حد ممکن برسد.

مرحله دوم: استفاده مجدد

پس از این که زباله های رستوران خود را کاهش دادید و اساس کار را برای ایجاد یک رستوران سبز بنا نهادید، وقت آن رسیده تا سیستم های خود را بررسی کرده و ببینید که آیا موردی وجود دارد تا بتوانید در مواد قابل استفاده مجدد سرمایه گذاری کنید.

از محصولات کاغذی و پلاستیکی تک کاره که شسته می شوند و دوباره مورد استفاده قرار می گیرند بهره بگیرید، شما می توانید یک مجموعه نهارخوری قدیمی را دوباره بازسازی کنید و یا آن را تغییر دهید تا با ظاهر جدیدی بتوانید از آن استفاده کنید. اگر شما هر گونه لوازم و یا مبلمان را در رستوران خود جایگزین کنید، از لوازم قدیمی خود برای آشپزخانه دیگری استفاده کنید.

مرحله سوم: بازیافت

مرحله سوم برای تبدیل شدن به یک رستوران سبز، استراتژی بازیافت رستوران شماست. بازیافت هرگز آسان نبوده است. تمام چیزی که باید در این مسیر انجام دهید این مسئله است که از خودتان سوال کنید. نخستین کاری که باید انجام دهید تعهد به بازیافت تمام جعبه ها و بطری های خود است.

نکته ای که حائز اهمیت است علاوه بر مرتب سازی و عدم دفع محصولات قابل بازیافت، شما می توانید با خرید 100 درصدی محصولات بازیافتی از جمله محصولات آشپزخانه و سرویس بهداشتی این اصل را برای خود ساده تر کنید. استفاده از محصولات کاغذی مانند حوله های کاغذی و کاغذ توالت آسان است. فقط مطمئن شوید محصولاتی که مورد استفاده قرار می دهید کلر نیستند و از کاغذ کرافت ساخته شده اند.

برای تبدیل شدن به رستوران سبز علاوه بر سیستم دفع زباله یک ایستگاه به اسم بازیافت زباله هم اضافه کنید، با دیدن چنین سیستمی در رستوران شما، مشتریان بیشتر به شما اعتماد می کنند و در نتیجه مشتریان بیشتری خواهید داشت.

هم چنین می توانید از ظروفی استفاده کنید که قابل بازیافت هستند و بیشتر این ظروف از کاغذ و یا برگ مو ساخته شده اند که مشتری با مشاهده این ظروف می تواند به راحتی درک کند که وارد یک رستوران سبز شده است.

مرحله چهارم: پاک کردن سبز

چگونگی پاک کردن ظروف غذایی و هم چنین کنترل بهداشت آن ها از اهمیت زیادی در یک رستوران سبز برخوردار است، چون که برخی مواد ممکن است از طریق این ظروف به سیاره ما انتقال داده شوند که می تواند تاثیرات منفی زیادی را به محیط زیست وارد کند.

هنگامی که محصولات خود را تمیز می کنید به تمیز کننده هایی که از نظر محیط زیست تخریب پذیر هستند نگاه کنید. می توانید برای این که از تمیزکننده هایی که گواهینامه سبز دارند استفاده کنید.

علاوه بر استفاده از تمیز کننده هایی که مهر و موم سبز دارند می توانید از پاک کننده های طبیعی و سخت مثل سرکه، نوشابه و بوراکس استفاده کنید.

کاربرد ایجاد رستوران سبز

در این عصر جدید به دلیل وجود آلاینده های صنعتی بی شمار و هم چنین دخالت بشر در محیط زیست، آسیب های زیادی به کره خاکی ما وارد شده، به همین دلیل یک قدم کوچک اما تاثیر گذار در جهت حفظ منافع محیط زیست می تواند گام بسیار مهمی را در جهت ارتقای فرهنگ عمومی جامعه برای حفظ محیط زیست برداشته شود. مسلما موضوع ایجاد رستوران سبز می تواند قدم هر چند کوچک اما مثبت در جهت پیشبرد اهداف زیست محیطی در جهان باشد به همین دلیل لازم دانستیم که این مقاله را برای شما عزیزان بنویسیم. امیدواریم از مطالب گفته شده نهایت استفاده و بهره را برده باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط