12 اشتباهی که در بازاریابی رستوران باید از آنها پرهیز کنید

اشتباهات در بازاریابی رستوران

راهنمای مطالعه

زمان مطالعه: 7 دقیقه

شکی نیست که صنعت رستوران داری روز به روز در حال رقابتی تر شدن است. با بزرگتر شدن شهرها، افزایش سرعت زندگی شهری و همچنین رشد صنعت گردشگری، نیازهای موجود در صنایع غذایی به شدت رو به افزایش و مدام در حال تغییر است. بیشتر رستوران ها برای پاسخ دادن به این نیازها فرصت را از دست می دهند و نمی توانند در چنین شرایطی فضا را به خوبی مدیریت کنند.

 در یک محیط رقابتی با نیازهای متفاوت، می بایست برای بازاریابی رستوران تان برنامه داشته باشید. مطمئن باشید که افزایش فروش رستوران بدون داشتن طرح و استراتژی مناسب امکان پذیر نیست.

موفقیت شما با برنامه ای که برای بازاریابی رستوران تدوین کرده اید ارتباطی تنگاتنگ دارد. داشتن یک استراتژی مناسب بازاریابی ، در واقع به معنی قدم گذاشتن از فضای شکست به موفقیت خواهد بود.

بنابراین برنامه ریزی را جدی بگیرید، روش های بازاریابی رستوران را بشناسید، درباره برنامه تان با کارکنان و مشاورنتان صحبت کنید، از ایده های جدید نترسید و با صرف وقت اولین گام هایتان در مسیر موفقیت را محکم بردارید.

در این مقاله 12 اشتباه رایج در بازاریابی رستوران را بررسی می کنیم. با در نظر گرفتن این 12 نکته هنگام برنامه ریزی، اثر بخشی فعالیت های شما به میزان قابل توجهی افزایش خواهد یافت.

1.     نام تجاری نامناسب

انتخاب اشتباه نام تجاری برندنام تجاری یا برندتان (Brand) را به دقت تعریف کنید. برند شما در حقیقت قولی است که به مشتریانتان می دهید. برند شما می بایست در تمام فعالیت هایتان حضوری پررنگ داشته باشد. در تعیین استراتژی و روش های تبلیغاتی خود از آن استفاده کنید. وبسایت رستوران و دیگر کانال های ارتباطی آنلاین شما (مانند شبکه های اجتماعی) می بایست با ارزش های خاص برندتان به مشتریان معرفی شوند.

کیفیت مواد اولیه مورد استفاده در رستوران یکی از مهمترین دغدغه های مردم است. سعی کنید در پیام های تبلیغاتی خود به طور واضح اعلام کنید که مواد اولیه از کجا تهیه می شوند و چگونه غذایی با بالاترین کیفیت را در اختیار مشتریان قرار می دهید.

2.     نادیده گرفتن شبکه های اجتماعینادیده گرقتن شبکه های اجتماعی باعث شکست رستوران می شود

همه رستوران ها باید در شبکه های اجتماعی حضور موثری داشته باشند. اینکه شما علاقه ای به شبکه اجتماعی توییتر یا فیس بوک ندارید به این معنی نیست که کسب و کار شما هم نباید در آن حضور داشته باشد. شبکه های اجتماعی به کاربران شما این امکان را می دهد تا نگاه دقیق و جامعی به داخل رستوران داشته باشند. تا از این طریق بتوانید ارتباط بهتری با مهمان برقرار کنید. اینکه رستوران شما در شبکه های اجتماعی حضور داشته باشد یا نه می تواند موفقیت و محبوبیت شما نزد مشتریان را تضمین نماید. این فرصت را به عنوان بخشی از فرآیند ارتباط با مشتری در نظر بگیرید.

تعیین شبکه های اجتماعی کارآمد و حضور فعال در آنها یکی از مهم ترین مواردی است که باید به آن توجه کنید و کسب و کار خود را به آن سمت سوق دهید.

3.     عدم ثبت رستوران در گوگل

ثبت مکان در نقشه گوگلشما می توانید با سرویس Google My Business اطلاعات رستوران شما را روی نقشه گوگل نشان می دهد. در این حالت دسترسی به شما را برای افرادی که به دنبال یک رستوران خوب می گردند آسان می کند. زمانی که رستوران شما در  نقشه گوگل ثبت شد می توانید ساعت های کاری، آدرس وبسایت اینترنتی، منو و دیگر اطلاعات مورد نیاز برای مردم ممکن است مفید باشد را در آن ثبت کنید. گوگل این لیست ها را اولویت بندی می کند و حتی می تواند در هر جست و جو آن ها را در رتبه های نخست به نمایش بگذارید.

لیست های تهیه شده در سرویس گوگل مهمترین اطلاعات از جمله موقعیت جغرافیایی، شماره تماس، ساعت های کاری و… را شامل می شود و هر زمان که کسب و کار شما به صورت آنلاین جست و جو شود، به سرعت همه این اطلاعات به نمایش درمی آید.

این روش همچنین به شما کمک می کند تا به صورت دقیق تر و هدفمند تر در سرویس تبلیغاتی Google Adwords هم حضور داشته باشید. با این کارها شما اشتباهات را از خود دور می کنید و بهترین روش های حضور در بازاریابی رقابتی را در اختیار خواهید داشت.

4.     عدم هزینه برای بازاریابی

برای آنکه روش های بازاریابی بتواند به صورت مستقیم روی موفقیت های شما در رستوران داری تاثیر بگذارد، باید ابتدا هزینه های مربوط به آن را تامین کنید.

“سازمان ملی رستوران داری آمریکا” در آخرین گزارش خود اعلام کرد رستوران ها در سراسر این کشور 3 درصد درآمد ماهانه خود را به برنامه های مرتبط با بازاریابی اختصاص می دهند. البته به طور اختصاصی تر این میزان سرمایه گذاری بین 2 تا 10 درصد در رستوران های مختلف تغییر می کند. نحوه تخصیص بودجه بازاریابی و تبلیغاتی به نوع مجموعه شما ( رستوران، فست فود، کافی شاپ یا…) بستگی دارد. بسیاری از کارشناسان، مدیران رستوران را تشویق می کنند تا بر روی بازاریابی دیجیتالی و موبایلی تاکید ویژه داشته باشند. مشاوران تاکید کرده اند که به بحث های بهینه سازی  موتوهای جست و جو (seo)، سرویس Google My Business و شبکه های اجتماعی توجه ویژه شود.

5.     عدم اندازه گیری دقیق عملکرد بازاریابیاندازه گیری دقیق عملکرد بازاریابی رستوران

امروزه بازاریابی به امری قابل اندازه گیری تبدیل شده است.

بررسی نحوه دقیق بازدید از سایت، میزان کلیک های صورت گرفته روی تبلیغات آنلاین، افزایش مخاطبان شبکه های اجتماعی یا میزان حضور علاقمندان در یک برنامه ویژه می تواند به راحتی اندازه گیری شود. سرمایه گذاری شما نیز در بخش بازاریابی و برندینگ باید با روش های اندازه گیری دقیق دنبال شود. با این کار به آسانی می توانید مشخص کنید هزینه هایی که داشته اید تا چه اندازه بازخورد داشته است تا بر اساس برنامه های خود شاخص های اصلی عملکرد ( KPI) را مورد بررسی قرار دهید.

6.     از دست دادن مزایای واقعی طرح های وفاداری مشتریان

دیتا و اطلاعات قدرت اصلی شما محسوب می شود. طرح های ارتقای وفاداری مشتریان یک روش بسیار مناسب برای جمع آوری داده های مشتریان شما محسوب می شود. این طرح به مشتریان دائمی یا اصطلاحا وفادار شما امکان می دهد تا با شما تعامل بیشتری داشته باشند و هر زمانی که رستوران شما می خواهد کمپین تبلیغاتی هدفمند برگزار کند، به این افراد دسترسی داشته باشد و از آن ها برای افزایش محبوبیت خود کمک بگیرند.

طرح های مربوط به افزایش وفاداری مشتریان می بایست متناسب با رستوران شما تعریف شود و هر مزیتی که برای مشتریان در نظر می گیرید باید سریعا به آن ها ارائه شود.

7.     در اختیار نداشتن اطلاعات ارزشمند مشتریان

داشتن پایگاه داده از اطلاعات مشتریان رستوران که از طریق طرح وفاداری یا لیست پست های الکترونیکی جمع آوری شده است ناکارآمد خواهد بود, مگر آنکه استراتژی ارتباطی صحیح برای آن تعریف شده باشد. برای آنکه از اطلاعات ارتباطی با مشتریان خود استفاده عالی را داشته باشید یک برنامه بازاریابی  دقیق برای رستوران خود در نظر بگیرید. پست الکترونیکی ، پیامک، شبکه های اجتماعی و تبلیغات هدفمند بر اساس اطلاعاتی که خودتان از مشتریان بدست آورده اید و در نرم افزار رستوران شما ثبت می شود بسیار کارآمد خواهد بود.

شما می بایست بسته به برند رستوران خود و دیتاهای مشتریان اقدام به ارائه کوپن های تخفیف یا کدهای تشویقی کنید. همچنین با این دیتا ها پیام های اطلاع رسانی ارسال شود تا از مراسم ها و برنامه های ویژه پیش رو مطلع شوند. بازاریابی انگیزشی یک تاکتیک بسیار کارآمد محسوب می شود که برای رستورانت شما مفید است و می تواند رضایت مشتریان را افزایش دهد.

8.     ارسال بیش از اندازه ایمیل های انگیزشی

نخستین دلیلی که باعث می شود یک کاربر دریافت ایمیل از سوی رستوران شما را غیر فعال کند این است که تعداد زیادی پست الکترونیکی از سمت شما به او ارسال شود. این اتفاق باعث می شود اطلاعاتی که شما به سختی بدست آورده اید کارایی خود را از دست بدهد . زمانی که مشتریان اشتراک خود را برای دریافت ایمیل لغو می کند، شما دسترسی به آن ها را از دست می دهید.

تعداد معقول ایمیل ها ارسال شده بسته به نوع شرکت و خدمات تغییر می کند. بررسی های انجام شده نشان می دهد که بیشتر مردم ایمیل های انگیزشی را تنها ماهی یک بار باز می کنند. در این میان شما نیز می توانید از روش های مختلف برای بازاریابی رستوران خود استفاده کنید. به عنوان مثال خبرنامه های ماهانه، کدهای تخفیف هفتگی و… برای آن ها ارسال کنید تا مشتریان را خسته نکنید.

9.     بی تفاوت بودن در مورد SEO

بهینه سازی موتورهای جست و جو یا همان SEO نیازمند اطلاعات تخصصی است و اگر این کار را به درستی انجام دهید، باعث می شود تعداد زیادی مخاطب را به سمت سایت خود بکشانید. هرچه در جست و جو های صورت گرفته نام رستوران شما بیشتر دیده شود، تعداد کلیک ها روی سایت اینترنتی شما افزایش می یابد و در نهایت می توانید به بهترین شکل خود را به مردم معرفی کنید.

اگر به عنوان مثال یک کاربر عبارت ((بال کبابی)) را جست و جو کنید ، استراتژی تعریف شده برای SEO تعیین می کند که کدام یک از رستوران های نزدیک او این غذا را در اختیار دارند و بر اساس اولویت های مشخص شده لیست رستوران های مربوطه برای کاربر به نمایش در می آید. اگر شما یک رستوران کوچک در شهر خود باشید  این مساله اهمیت زیادی دارد که از این طریق معرفی شوید.

10. بی توجهی به عکس های رستوران

یکی از کارآمدترین روش هایی که می توانید به کمک آن برای رستوران خود داستان بسازید عکاسی است. بر اساس نتایج حاصل از یک مطالعه جامع پیش بینی شده است 84 درصد ارتباطات آنلاین کاربران در سال 2018 میلادی به صورت بصری خواهد بود. به عبارت دیگر بخش اعظم کاربران از طریق مشاهده تصاویر با هدف مورد نظر خود ارتباط برقرار خواهند کرد.

عکس ها می توانند احساسات مردم را در مورد یک اتفاق برانگیزند. یک عکس اشتها آور از ساندویچ همبرگر با مخلفات، تصویر یک نوشیدنی خنک در روزهای گرم تابستان، عکس غذای داغ در شب های سرد زمستان و… از جمله اتفاقاتی است که مشتریان را تحریک می کند.

برای در اختیار داشتن عکس های با کیفیت و خوب هزینه پرداخت کنید و در این زمینه از آتلیه های بزرگ کمک بگیرید. زیرا نتیجه این سرمایه گذاری با فاصله زمانی کوتاه به صورت مستقیم نشان داده خواهد شد.

11. جدی نگرفتن موبایل

بی توجهی به دستگاه های موبایل در جریان اولویت بندی امور می تواند یک اشتباه بزرگ باشد. بررسی های جدید از نتایج حاصل از یک بررسی جدید نشان داده است بیش از 60 درصد تمام جست و جو های انجام شده برای پیدا کردن رستوران خوب به وسیله ی موبایل انجام می گیرد. همچنین 72 درصد جست و جو های اینترنتی صورت گرفته در بخش غذا و نوشیدنی در سایت هایی که به کاربران پیشنهاد می کنند از طریق دستگاههای موبایل صورت می گیرد.

توجه کنید که رستوران شما باید به راحتی در دستگاه های موبایل در دسترس باشد. این مساله به آن معنی خواهد بود که سایت اینترنتی شما باید با موبایل سازگار باشد ( ریسپانسیو باشد) و پروفایل شما برای معرفی روی گوشی های هوشمند به خوبی به نمایش درآید.

12. امتناع از ارتقا

چشمان خود را در مسیر پیش رو همواره باز نگه دارید؛ رقبا را با همه جزئیاتشان ببینید و بدانید که در همسایگی شما چه رستوران هایی مشغول به کار هستند. استراتژی بازاریابی شما باید بر اساس تغییرات اعمال شده در محیط پیرامون و حرکت های رقبای شما اصلاح شود.

ممکن است رستوران هایی که در همسایگی شما به سر می برند به صورت مرتب خود را به روز کنند، این احتمال وجود دارد که شعبه ای از یک رستوران زنجیره ای در نزدیکی محل کار شما افتتاح شود و در مشتریان به دنبال یک مکان محلی برای خوردن ناهار و شام باشند. ممکن است سلامت و و بهداشت غذا برای ساکنان این منطقه بیشترین اهمیت را داشته باشد، یا ممکن است مردم این محل به غذاهای دریایی علاقه بیشتری داشته باشند و… . در مجموع این مسئله همواره وجود دارد که استراتژی تبلیغاتی و بازاریابی رستوران شما باید دائما به روز شود و ارتقا یابد تا امکان رشد کسب و کار شما فراهم شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط