صفر تا صد طراحی فودکورت | هر آنچه در طراحی داخلی فودکورت نیاز دارید بدانید

صفر تا صد طراحی فودکورت

راهنمای مطالعه

زمان مطالعه: 6 دقیقه

پس از چند ساعت گشت‌وگذار در مرکز خرید، یا ساعت‌ها انتظار در فرودگاه؛ استراحت و سرو یک میان وعده یا غذای سریع در یک فودکورت می‌تواند گزینه بسیار مناسبی باشد. از آنجایی که اغلب این نوع رستوران‌ها مشتریان ثابت و همیشگی ندارند؛ در کنار یک منوی جذاب با آیتم‌های لذیذ؛ فضا و طراحی فودکورت و دیزاین داخلی آن می‌تواند به جذب مشتریان کمک کند.

وقتی صحبت از برنامه‌ریزی برای طراحی فودکورت می‌شود؛ موارد بسیار مهمی مانند مکان، توسعه طرح و تم، تهیه تهویه مناسب، برنامه‌ریزی برای فضای انباری، سیستم نورپردازی را باید در نظر گرفت. این موارد به شما کمک می‌کند تا سطح مجموعه را ارتقا داده و عملکرد خود را به درستی اندازه‌گیری کنید.

فودکورت چه نوع مجموعه‌ای است؟

فودکورت چیست؟

عبارت Food Court از ترکیب دو واژه Food به معنای غذا و Court به معنای محوطه تشکیل شده و به محوطه و فضای بزرگی که برای ارائه انواع سرویس‌های غذایی و خدمات مرتبط طراحی شده اطلاق می‌شود. در واقع فودکورت نوعی کافه تریا بوده و اغلب در فرودگاه، مراکز خرید، مترو، دانشگاه؛ ایستگاه قطار، پارک‌ها و مال‌های بزرگ دیده می‌‌شود.

همچنین ممکن است فودکورت‌ها مغازه‌هایی داشته باشند که غذای آماده و بیرون‌بر را به مشتریان ارائه می‌دهند. اغلب در طراحی فودکورت از مصالحی مانند کاشی، Linoleum، Formica، فولاد ضدزنگ و شیشه که نگهداری و تمیزکاری آسانی دارند، استفاده می‌شود.

تم طراحی فودکورت چیست؟

قبل از شروع طراحی داخلی فودکورت انتخاب تم و کانسپت کلی طراحی؛ مهم‌ترین نکته است؛ چراکه یک تم زیبا و منحصربه‌فرد سبب می‌شود تا رستوران شما از دید مشتریان جذاب‌تر به نظر برسد. انتخاب تم مناسب، موضوع چندان دشواری نیست، تنها کافی است کمی متفاوت‌تر از رقبا فکر کرده و طراحی متفاوتی ارائه دهید.

برای مثال می‌توانید بر اساس نوع خدمات و غذایی که ارائه می‌دهید، یک تم انتخاب کنید. اگر می‌خواهید شهرت فودکورت شما به تم موزیکال گره بخورد؛ می‌توانید سازهایی را از دیوار آویزان کرده و از تصاویر خواننده‌های معروف استفاده کنید.

4 فاکتور مهم در برنامه‌ریزی طراحی فودکورت و دیزاین دکوراسیون داخلی

طراحی فودکورت حرفه ای

انتخاب تم و کانسپت کلی طراحی فودکورت اولین و مهم‌ترین مؤلفه در دیزاین داخلی فودکورت است؛ اما تنها مورد نیست. موارد دیگری وجود دارند که نه‌تنها بر طراحی بلکه در انتخاب تم هم می‌توانند تأثیرگذار باشند. با رعایت این نکات کارایی رستوران شما بهبود پیدا کرده و مشتریان بیشتری را جذب خواهید کرد. در ادامه به 4 فاکتور مهم در برنامه‌ریزی دکوراسیون داخلی فودکورت اشاره می‌کنیم:

تأثیر محل در طراحی فودکورت

یکی از مهم‌ترین موارد تأثیرگذار در طراحی فودکورت محل یا همان لوکیشن قرارگیری رستوران شماست. به‌عنوان مثال، اگر فودکورت در یک فرودگاه قرار دارد، باید طراحی به‌گونه‌ای انجام شود که تمام خدمات در زمان معین و به موقع اجرا شوند. همچنین اگر فودکورت در یک ایستگاه مترو یا مرکز خرید واقع شده باشد، طراحی متفاوتی خواهد داشت. در نتیجه بهتر است محل فودکورت خود را با برنامه‌ریزی مناسب به درستی انتخاب کنید

اهمیت تهویه در طراحی فودکورت

هنگام اجرای طراحی فودکورت و انتخاب چیدمان میز و صندلی‌ها، تهویه را به‌عنوان یک عنصر تأثیرگذار در امنیت و آسایش مشتریان در نظر بگیرید. الزامات طراحی تهویه مناسب در فودکورت و یا هر رستوران دیگر؛ این است که طراحی انجام شده بتواند بوها و دودهای ناخواسته در سالن غذاخوری را از بین برده و هوای مطبوعی را برای مشتریان ایجاد کند. علاوه بر این، یک تهویه مناسب باید محیطی سالم برای کارکنان آشپزخانه نیز ارائه دهد.

طراحی انبار برای دکور داخلی فودکورت

فضای ذخیره‌سازی یا انبار از مفاهیم طراحی کاربردی و عملیاتی است؛ و این دو نوع طراحی اهمیت چندانی در طراحی داخلی ندارند. با این حال، هنگام برنامه‌ریزی برای طراحی داخلی یک فودکورت یا رستوران، معمولاً سرویس‌های طراحی داخلی باتجربه میان فاکتورهای عملکردی و طراحی دکوراسیون ارتباط ایجاد می‌کنند.

چراکه معمولاً فودکورت و رستوران‌ها تجهیزات و مواد اولیه خود را در انبارهایی ذخیره می‌کنند و وجود یک انبار اختصاصی؛ سبب کاهش هزینه‌های نگهداری تجهیزات و مواد اولیه خواهد شد؛ بنابراین در نظر گرفتن فضای جداگانه و ایجاد انبار عامل بسیار مهمی در طراحی داخلی فودکورت بشمار می‌آید.

اهمیت نورپردازی در طراحی داخلی فودکورت

از آنجایی که اغلب فودکورت‌ها در فضای سربسته واقع شده‌اند از نور طبیعی بهره‌مند نبرده و نورپردازی مصنوعی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. به همین دلیل لازم است در هنگام طراحی داخلی فودکورت توجه ویژه‌ای به نورپردازی و سیستم روشنایی داشته باشید. چراکه بدون یک طرح نورپردازی مناسب دکوراسیون داخلی فودکورت شما ناقص است. از طرف دیگر نورپردازی مناسب در روحیه مشتریان شما تأثیر گذاشته و سبب ایجاد احساس آرامش در آنها می‌شود.

نکات مهم در هنگام طراحی داخلی فودکورت

طراحی داخلی فودکورت

توسعه و اجرای تم در دکوراسیون داخلی فودکورت نیازمند برنامه‌ریزی و طراحی مناسب است. انتخاب و اجرای یک تم و کانسپت به عناصری مانند بازار، بودجه و ترندهای روز نیز بستگی دارد. اگر قصد دارید فرایند برنامه‌ریزی و توسعه خدمات فودکورت خود را آغاز کنید، باید به تمام مواردی که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم، توجه داشته باشید.

تأثیر دکوراسیون داخلی فودکورت بر طراحی ظاهری آن

ظاهر فودکورت عاملی است که در همان ابتدا سبب جذب مشتریان بالقوه می‌شود؛ بنابراین، نباید از اهمیت آن غافل شد. در طراحی فودکورت عوامل متعددی مانند تم، نورپردازی، طراحی کاربردی و عملیاتی دخیل هستند. یک طراحی ظاهر مناسب ویژگی‌ها و خدمات ارائه شده در فودکورت را منعکس کرده و سبب جذب مشتریان می‌شود

تأثیر برنامه اجرایی در طراحی فودکورت

تمام خدمات ارائه شده در برنامه اجرایی مانند مدیریت متریال باید به‌گونه‌ای طراحی شوند که با تمام اصول طراحی فودکورت شما هماهنگ بوده و مطابقت داشته باشد. به‌عنوان مثال، آیا برنامه اجرایی شما روش‌های استفاده صحیح از منابع را تضمین می‌دهد یا خیر. در نهایت طراحی داخلی فودکورت شما باید به‌گونه‌ای باشد که از مواد موجود در محل استفاده کرده و کاملاً مقرون‌به‌صرفه باشد.

تأثیر مدیریت در طراحی داخلی فودکورت

طراحی داخلی یک فودکورت به کیفیت مدیریتی که برای اداره تأسیسات بکار برده می‌شود، بستگی دارد. تنها در صورتی که در رستوران یا فودکورت شما مدیریت کنترل کیفی و نیروی انسانی مجرب وجود داشته باشد، امکان استفاده از تجهیزات پیچیده و انجام طراحی‌های به‌روز و مدرن امکان‌پذیر می‌شود.

ترفندهای انتخاب تزئینات و طراحی قسمت‌های مختلف فودکورت

ترفندهای طراحی فودکورت

طراحی داخلی اصولی کیفیت ظاهری هر مکانی را بهبود داده و افراد زیادی را جذب می‌کند؛ طراحی فودکورت نیز از این قاعده مستثنی نیست. برای طراحی دکوراسیون فودکورت به بخش‌های مختلفی از جمله نحوه چیدمان میز و صندلی، رنگ، دیوارها، سرویس بهداشتی باید توجه کنید. در ادامه به بررسی این موارد می‌پردازیم:

تزیین دیوار در طراحی فودکورت

با توجه به تم و کانسپت کلی انتخاب شده در طراحی داخلی فودکورت می‌توانید از تزئینات مختلفی برای دیوارها استفاده کنید. به‌عنوان مثال، نقاشی و یا عکس‌های جذاب با رنگ‌های شاد می‌توانند گزینه‌های بسیار مناسبی برای تزئین دیوارها باشند. می‌توانید از نقاشی‌های معاصر و یا عکس‌های مرتبط با تم انتخابی استفاده کنید.

لامپ‌های مناسب در طراحی فودکورت

انتخاب لامپ‌ها و چراغ‌های مناسب در طراحی نورپردازی یک فودکورت یا رستوران بسیار اهمیت دارد. از آنجایی که مانند رستوران‌های فست فود افراد مدت کوتاهی را در فودکورت سپری می‌کنند؛ لازم است محیطی روشن و کاملاً دلباز ایجاد کنید. برای این کار می‌توانید علاوه بر استفاده از لوسترهای جذاب سقفی از چراغ‌های رومیزی استفاده کرده و با اجرای نورپردازی مناسب بر روی غذاها اشتهای مشتریان را افزایش دهید.

استفاده از آشپزخانه اپن در طراحی فودکورت

ایده آشپزخانه‌های اپن، در طی سال‌های متوالی در طراحی داخلی خانه‌ها در حال اجرا است؛ اما استفاده از این نوع طراحی در فودکورت نیز می‌تواند رستوران شما را به مکانی بسیار جذاب و منحصربه‌فرد تبدیل کند. نه‌تنها ممکن است تماشای سرآشپز در هنگام آماده‌سازی وعده‌های مشتریان برای بسیاری از افراد هیجان‌انگیز باشد؛ بلکه این ایده می‌تواند حس اعتماد بیشتری درباره سلامت غذای طبخ شده در ذهن مشتریان ایجاد کند؛ بنابراین می‌توان گفت ایده آشپزخانه اپن فاکتور تأثیرگذاری در جلب مشتریان جدید است.

تأثیر طراحی دکوراسیون داخلی فودکورت در چیدمان فضا

نحوه چیدمان فضا تأثیر مستقیمی بر نحوه قرارگیری میز و صندلی، سرویس غذاخوری و سایر لوازم دارد. با اجرای چیدمان مناسب علاوه بر استفاده از حداکثر فضا و احترام به حریم شخصی هر میز؛ می‌توانید یک فضای گرم و بسیار صمیمی ایجاد کنید. از طرف دیگر به دلیل به‌کارگیری چیدمان اشتباه و ناکارآمد، برخی از فودکورت‌ها بسیار شلوغ و نابسامان به نظر می‌رسند. در نهایت طراحی چیدمان داخلی هر فودکورت با توجه به متراژ و شکل فضا متفاوت بوده و نیازمند در نظر گرفتن موارد متعددی از جمله سایز میز و صندلی‌ها است.

همواره مبلمان و میز و صندلی‌های چوبی انتخاب مناسبی برای طراحی داخلی فودکورت و سایر انواع رستوران‌ها هستند. چراکه علاوه بر جذابیت بصری از نظر راحتی مشتریان و نگهداری و تعمیرات نیز بسیار مناسب هستند.

استفاده از گیاهان در طراحی داخلی فودکورت

استفاده از گیاهان در طراحی فضاهای مختلف از جمله فودکورت، یک محیط کسل‌کننده را به یک فضای آرامش‌بخش، شاداب و باطراوت تبدیل می‌کند. طیف وسیعی از گیاهان آپارتمانی هستند که با داشتن ظاهری زیبا، عمر طولانی و هزینه نگهداری مقرون‌به‌صرفه می‌توانند راه مؤثری برای بهبود وضعیت ظاهری فودکورت شما باشند. به‌عنوان مثال می‌توانید بر روی هر میز از یک گلدان کوچک و در قسمت ورودی و مرکز فودکورت نیز از گیاهان تزئینی مانند بنسای استفاده کنید.

اهمیت وجود سرویس بهداشتی در طراحی فودکورت

مانند سایر قسمت‌هایی که در معرض دید مشتریان هستند، طراحی سرویس بهداشتی نیز باید به خوبی مورد توجه قرار گیرد. در بسیاری از مواقع یک رستوران یا فودکورت بر اساس نظافت و اهمیت دادن به عوامل بهداشت محیطی؛ توسط مشتریان ارزش‌گذاری می‌شود؛ بنابراین توصیه می‌کنیم از طراحی یک سرویس بهداشتی مناسب غافل نشده و از شیرآلات و لوازم جانبی زیبا و مناسب استفاده کنید.

انتخاب رنگ در طراحی داخلی فودکورت

انتخاب پالت رنگی مناسب نیز مانند سایر موارد بالا به تم و کانسپت کلی انتخاب شده بستگی دارد. رنگ‌ها می‌توانند فضا را از یکنواختی درآورده و تفاوت بصری چشمگیری ایجاد کنند؛ چراکه اصولاً بخش عمده طراحی داخلی تحت سلطه رنگ‌ها قرار دارد؛ بنابراین لازم است برای انتخاب پالت رنگی مناسب زمان و تمرکز کافی صرف کرده و در بخش‌های مختلف از تناژ رنگی مناسب استفاده کنید.

برای مثال، یک دیوار با تناژ رنگی کم‌رنگ می‌تواند گزینه ایده‌آلی برای یک تم عاشقانه باشد، در حالی که، یک دیوار با رنگ پاستلی با نورپردازی روشن می‌تواند گزینه مناسبی برای بچه‌ها و خانواده باشد. به طور کلی، رنگ‌ها تأثیر مستقیمی بر اشتها و روحیه افراد دارند، در نتیجه انتخاب درست آنها می‌تواند جذابیت بصری را به فودکورت شما اضافه کند.

سخن پایانی

فودکورت یک محوطه بزرگ برای سرو غذا در یک پاساژ، مرکز خرید، دانشگاه، فرودگاه و یا فروشگاه‌های بزرگ است. به‌کارگیری اصول طراحی فودکورت علاوه بر افزایش سطح جذابیت بصری رستوران شما سبب می‌شود تا سیستم تهویه، انبار و سرویس بهداشتی مناسبی داشته باشید. در نهایت، موارد ذکر شده در بالا ملاحظات و نکات مهمی هستند که قبل از اجرای طراحی داخلی فودکورت باید آنها را به خاطر بسپارید. نظر شما در خصوص طراحی فودکورت چیست؟ زیباترین فودکورتی که تاکنون دیده‌اید کدام است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط