آشنایی با تجهیزات رستوران ایتالیایی

تجهیزات رستوران ایتالیایی

راهنمای مطالعه

زمان مطالعه: 4 دقیقه

راه اندازی و تجهیز رستوران با توجه به منو و نوع غذایی که پخت می کند متفاوت است. به طور کلی هر رستورانی باید طبق تعرفه وزارت بهداشت و اماکن دارای تجهزات کافی در زمینه کاری خود باشد. تجهیزات رستوران ایتالیایی تفاوت بسیاری با تجهزات رستوران سنتی  و یا تجهیزات فست فودی دارد. تفاوت اصلی در  تجهیزات رستوران ایتالیایی مربوط به وسایل پخت و پز است. در واقع منوی اصلی رستوران ایتالیایی از انواع پیتزا و پاستا تشکیل شده و تهیه این دو نوع غذای محبوب ایتالیایی، تجهیزات ویژه و خاصی را می طلبد.

بسیاری از مردم به غذاهای ایتالیایی علافه دارند و می خواهند یک غذای اصیل ایتالیایی را در بهترین رستوران میل کنند. رستوران های ایتالیایی همیشه کسب و کار پر درآمدی داشته اند و توانسته اند مشتری های ثابت و همیشگی پیدا کنند. غذاهای ایتالیایی با ذائقه ایرانی ها سازگار بوده و مورد علاقه اکثریت مردم قرار دارد. زمان دقیق و تاریخچه ورود غذاهای ایتالیایی به ایران مشخص نیست ولی از دیرباز انواع غذاهای ایتالیایی در کشور طبخ می شده است. نخستین آشپزخانه که از تجهیزات رستوران ایتالیایی در ایران استفاده کرد، توانست ایرانیان را با دنیای غذاهای ایتالیایی بیشتر آشنا کند. برخی اقتتاح رسمی رستوران ایتالیایی در کشور را سال 1340 می دانند. در این سال برای اولین بار از تجهیزات رستوران ایتالیایی در یک آشپزخانه استفاده شده است.

ایمنی در تجهیزات رستوران ایتالیایی

رعایت ایمنی در محیط کار و رستوران ایتالیایی از مهم ترین موارد است. خطر آتش سوزی در کمین آشپزخانه های رستوران های بزرگ است. لوازم و وسایل ویژه اطفای حریق، کف های خاموش کننده، خاموش کننده های دستی، کپسول های کوچک آتش نشانی، پودر خاموش کننده و دیگر لوازم خاموش کننده آتش یکی از ضروری ترین تجهیزات در رستوران های ایتالیایی است.

تجهیزات پخت رستوران ایتالیایی

تجهیزات رستوران ایتالیایی شامل وسایل مناسب برای پخت پیتزا و پاستا می باشد. فرهای پیتزا در همه آشپزخانه های ایتالیایی وجود دارند. با توجه به حجم پیتزایی که در روز سرو می کنید فر پیتزای مناسب را خریداری کنید. انواع فرهای پیتزا پزی با ظرفیت و قیمت های گوناگون در بازار به فروش می رسند و انتخاب متعددی پیش رو دارید. تنور پخت پیتزا برای تهیه پیتزای سنتی ایتالیایی ازملزومات است. این تنورها شباهت زیادی به تنورهای نانوایی دارند ولی مخصوص پخت پیتزا تنوری طراحی شده اند. برخی از رستوران ها با استفاده از ظروف فلزی و فرهای ساده و نه چندان ویژه پیتزا، اقدام به راه اندازی رستوران ایتالیایی کرده اند که چندان موفق نبوده و پیتزای تهیه شده شباهت چندانی به پیتزای اصیل ایتالیایی نداشته است. چنانچه قصد راه اندازی رستوران ایتالیایی را دارید باید وسایل مناسب را تهیه کنید.

پاستا یکی دیگر از غذاهای محبوب ایتالیایی است که در بین جوانان و خانواده ها بسیار پر طرفدار است. انواع پاستای ایتالیایی با طعم و مزه گوناگون در رستوران ایتالیایی طبخ می شود. برای تهیه خمیر پاستا، ورز دادن، برش زدن و تحویل پاستا ماشین های مخصوص گران قیمتی به فروش می رسد که برخی از رستوران های ایتالیایی معروف از آن استفاده می کنند. خمیر پاستا مهم ترین ماده اولیه در پخت پاستای سنتی ایتالیا است که توسط ماشین های وارداتی تهیه می شود. اگر تصمیم به استفاده از پاستای آماده کارخانه ای دارید، تنها با خرید ماشین مخصوص مخلوط کردن محتویات، کار را می توان راه اندازی کرد. بدون لوازم پخت پاستا، تجهیزات رستوران ایتالیایی کامل نیست.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید :
راهنمای خرید تجهیزات رستوران

تجهیزات برودتی در رستوران ایتالیایی

یخچال، فریزر و وسایل نگهدارنده غذا و مواد اولیه از ملزومات اصلی در هر آشپزخانه ای هستند. راه اندازی رستوران ایتالیایی بدون در نظر گرفتن تجهیزات برودتی امری غیر ممکن است. خرید مواد غذایی به صورت روزانه و مصرف در همان روز، مانع از خرید تجهیزات نگهداری مواد غذایی نیست. همیشه بخشی از مواد غذایی می بایست برای روزهای بعدی نگهداری شوند. این وسایل در سلامتی مشتری ها نقش مهمی دارند.

تجهیزات بهداشتی رستوران ایتالیایی

یخچال، فریزر و وسایل نگهدارنده در رستوران ایتالیایی از ملزومات است و در سلامت مواد غذایی و بهداشت رستوران نقش دارد. علاوه بر آن برای تجهیز رستوران ایتالیایی باید به فکر سیستم دفع زباله و لوازم شستشوی ظروف و پاکیزگی مکان نیز بود. تجهیزات رستوران ایتالیایی باید قابلیت شستشو و ضد عفونی کردن را داشته باشند. البته داشتن کارت بهداشت سلامت برای کارکنان آشپزخانه نیز ضروری است.

دکوراسیون رستوران ایتالیایی

حضور در رستوران ایتالیایی به مفهوم تمایل به خوردن غذای اصیل ایتالیایی در محیطی سنتی است. ظروف غذاخوری، کارد و چنگال ها، حتی نوع میز و صندلی نیز می تواند حس و حال یک رستوران سنتی ایتالیایی را به مشتری القا کند. طراحی دیوارها با نقاشی هایی از معماری ایتالیایی و اماکن معروف ایتالیا نیز بسیار موثر خواهد بود. به طور کلی دکوراسیون در جلب مشتری نقش کلیدی ایفا می کند. صرف هزینه جهت دکوراسیون رستوران ایتالیایی،  نوعی سرمایه گذاری سرمایه گذاری زود بازده است که منجر به افزایش چشمگیر مشتری خواهد شد.

اغلب تجهیزات رستوران ایتالیایی وارداتی است و دارای قیمت بالایی می باشد. در سال های اخیر تولید کنندگان داخلی نیز به صورت تخصصی در تجهیز رستوران های ایتالیایی فعالیت می کنند و دستاوردهای خوبی نیز داشته اند. آنچه مهم است استفاده از وسایل و تجهیزات با کیفیت در رستوران ایتالیایی است. چنانچه از استیل در ساخت لوازم آشپزخانه استفاده شود قابلیت نظافت و تمیز کردن آسان تجهیزات نیز افزوده خواهد شد. لوازم با کیفیت طول عمر بیشتری دارند.

به دلیل استقبال زیادی که از غذاهای ایتالیایی شده، تعداد رستوران های ایتالیایی در حال افزایش است. رقابت در بازار کار و موفقیت در رستوران داری با استفاده از تجهیزات مناسب، رمز پیشی گرفت از سایر رقباست. تجهیزات رستوران ایتالیایی در سرویس دهی مناسب و جلب رضایت مشتری تاثیرگذار هستند. با استفاده از تجهیزات رستوران ایتالیایی حرفه خود را تخصصی دنبال کنید. در این زمینه از افراد مطلع مشورت بخواهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط