مدیریت رستوران | 9 نکته ای که در مدیریت رستوران باید به آن ها توجه شود

مهارت های الزامی مدیر رستوران

راهنمای مطالعه

زمان مطالعه: 4 دقیقه

مدیریت رستوران یکی از مشاغل سخت و پیچیده است. یک مدیر رستوران باید مهارت های فراوانی داشته باشد تا بتواند به همه ابعاد رستوران داری توجه کافی کند. روابط عمومی، بررسی موجودی ، ارتباط با کارکنان، خدمات مشتری و…. تنها بخشی از وظایف سنگینی است که بر عهده مدیریت رستوران قرار می گیرد. در برخی موارد صاحب رستوران، مدیریت رستوران را نیز بر عهده می گیرد و در موارد دیگر صاحب رستوران برای مجموعه خود شخصی را برای مدیریت رستوران استخدام می کند. این موقعیت شغلی را هر فردی به عهده بگیرد باید توانایی زیادی در رستوران داری داشته باشد و بتواند ، موفقیت مجموعه را تضمین کند. مدیر رستوران معمولا شخصی است که هر دو بخش کارمندان و مشتریان را زیر نظر می گیرد و در نهایت باید هر دو بخش را راضی نگه دارد.

در اینجا نه نکته ای که شما باید در مدیریت رستوران آن ها را بدانید و به آن ها عمل کنید را ذکر می کنیم.

1. همیشه حق با مشتری است.مدیریت رستوران و نکاتی در خصوص ان

کلید موفقیت در رستوران داری یک چیز است : ” همیشه حق با مشتری است” .  حتی اگر با شکایت مشتریان رستوران موافق نیستید، برای اینکه باعث شوید مشتری دوباره به رستوران شما بازگردد می بایست حق را به او بدهید. اجازه دهید صحبت های مشتری پایان بیابد. به دقت به حرف های او گوش دهید و در صورت لزوم یادداشت برداری کنید. و در پایان به او این اطمینان را بدهید که حق با اوست و شما در جهت رضایت مشتری پیگیر مشکلاتش خواهید بود. اینگونه مشتری احساس خواهد کرد که برای شما بسیار مهم است و این در افزایش وفاداری مشتریان رستوران تاثیر زیادی خواهد داشت.

2.انتظاراتی که از کارکنان رستوران دارید به روشنی بیان کنید.

از گارسن گرفته تا کارکنان آشپزخانه، همه کارکنان رستوران باید در موقعیت شغلی خود بهترین عملکرد را داشته باشند. در این بین نقش مدیریت رستوران نیز برای اعلام وظایف کاری کارکنان رستوران بسیار اهمیت دارد. قوانین مربوط به کار، ساعت کاری، حقوق و دستمزد، پاداش و مزایا، نحوه دریافت انعام و … باید در همان روزهای ابتدایی شروع کار شفاف سازی شود.

3.رستوران به تبلیغات نیاز دارد.

یکی از مهم ترین وظایف در زمینه مدیریت رستوران، مدیریت تبلیغات رستوران است. تبلیغات رستوران دامنه گسترده ای از رسانه ها را شامل می شود. از آگهی های درج شده در روزنامه ها گرفته تا تبلیغات در رسانه ها و شبکه های اجتماعی. شبکه های اجتماعی بهترین و ارزان ترین ابزار تبلیغات رستوران است. داشتن استراتژی برای حضور قدرتمند در شبکه های اجتماعی، به خصوص اینستاگرام، برای رستوران ها، کافی شاپ ها، فست فود ها و کسب و کارهای مشابه اهمیت فوق العاده ای دارد.

4.نظارت دقیق مدیریت رستوران بر صندوقمدیریت رستوران و نظارت بر حسابداری آن

میزان پول نقد و فروش رستوران از روش های مختلف به مجموعه وارد و به روش های مختلف از این کسب و کار خارج می شود. این فرآیند هر روز، هر هفته و هر ماه ادامه دارد و می بایست بر مبنای روزانه و هفتگی و ماهانه این ورود و خروج محاسبه شود. اگر در امور رستوران داری از این امر غافل شده اید و یا به درستی متوجه این موضوع نشده اید، خود را در معرض خطر بزرگی قرار داده اید. از حسابدار رستوران خود بخواهید تا گزارشات منظمی را از نرم افزار حسابداری رستوران شما تهیه کند و به طور مرتب گزارش هایی را برای مدیریت رستوران ارسال نماید. گزارش صندوق فروش رستوران به مدیر رستوران کمک می کند تا با دقت بالایی فرآیند فروش، هزینه های رستوران و تعداد مشتریان را تحلیل کند و برای افزایش فروش آینده رستوران برنامه ریزی درستی انجام دهد.

5. از همه ابزارهای تبلیغاتی برای رستوران خود استفاده کنید.

همانطور که در نکات بالا اشاره شد بازاریابی رستوران اهمیت فوق العاده ای دارد. اکنون می خواهیم به شما این نکته را یادآوری کنیم که باید از تمام ظرفیت های تبلیغاتی استفاده کنید. طرح های انگیزشی می توانند طیف گسترده ای را پوشش دهد. از برگزاری جشن های شبانه تا تخفیف روی بعضی از غذاها یا تخفیف بر اساس تعداد مهمان ها می تواند انواع  مختلفی از بازاریابی برای رستوران باشد.

 

 

6.نوع پذیرایی در رستوران می تواند فروش را افزایش دهد.پذیرایی در مدیریت رستوران

رستوران ها به روش های مختلفی از مشتریان خود پذیرایی می کنند. پذیرایی از مشتریان رستوران بر اساس نوع غذا، تجهیزات موجود، کارکنان رستوران، فضای داخلی، نوع مهمانی ها و… می تواند تغییر کند. توجه داشته باشید که نوع استقبالی که از مشتری در بدو ورود انجام می گیرد تا نوع پذیرایی در رستوران از جمله مواردی محسوب می شود که به صورت مستقیم روی فروش رستوران تاثیر می گذارد.

7.سیستم های نرم افزار فروش رستوران به مدیریت رستوران کمک می کند.

نرم افزار رستوران برای ثبت اطلاعات فروش رستوران و کنترل موجودی انبار در رستوران ها استفاده می شود. نرم افزار رستوران به مدیر مجموعه کمک می کند تا به صورت ثبت شده و دقیق میزان فروش، پول نقد ورودی و خروجی، موجودی غذا، کنترل پیک و… اطلاع داشته باشد. نرم افزارهای رستورانی، مدیریت رستوران را آسان تر می کند، باعث تسهیل پرداخت هزینه غذا و خدمات می شود و کمک می کند تا مدیریت رستوران آسان تر اطلاعات مربوط به غذاهای محبوب رستوران را داشته باشد.

8.منوی رستوران باید دائما به روز شود.منوی رستوران و مدیریت رستوران

قیمت غذاها به مرور زمان تغییر می کند و هزینه مدیریت رستوران هم عوض می شود. بنابراین نکته مهم این است که منوی رستوران و قیمت های درج شده در آن با شرایط تغییر کند تا همواره کسب و کار پر سودی داشته باشید. هنگام تغییر منوی رستوران به زیبایی و جذابیت آن نیز توجه کنید. برای طراحی یک منوی زیبا می توانید از شرکت های طراحی گرافیکی کمک بگیرید.

9.گام های کوچک می تواند هزینه های رستوران را کاهش دهد.

استفاده از لامپ های کم مصرف یا سیستم های گرمایشی با جریان برق ضعیف ممکن است ابزار گران قیمتی نباشد ولی در مجموع برای کاهش هزینه های رستوران تاثیر قابل ملاحظه ای دارند. مدیر رستوران با برداشتن همین گام های کوچک می تواند در هزینه های موجود به میزان قابل ملاحظه ای صرفه جویی کند.

 

نکته پایانی :

توجه داشته باشید که مدیریت رستوران جوانب و بخش های مختلفی را شامل می شود و استخدام کارکنان، بررسی میزان فروش، حسابداری رستوران و… بر عهده مدیر است. این روزها برای مدیریت هرچه بهتر رستوران انواع مختلفی از ابزار و نرم افزارهای رستورانی ارائه شده است تا به مدیریت رستوران کمک کند به بهترین شکل ممکن وظیفه رستوران داری خود را پیش ببرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط