6 جمله ای که نباید به کارکنان رستوران گفت | مدیریت منابع انسانی در رستوران

مدیریت منابع انسانی در رستوران

راهنمای مطالعه

زمان مطالعه: 5 دقیقه

ما در طول روز از کلمات و جملات زیادی استفاده می کنیم و اغلب دقت و توجهی بر اینکه سخن ما چه تاثیری خواهند داشت نداریم. کلمات می توانند الهام بخش و مسحور کننده باشند. شما به عنوان مدیر رستوران نیز با سخنان خود همین تاثیر را بر روی کارکنان رستوران دارید.

مدیریت رستوران ممکن است با بکارگیری عباراتی که بر حسب عادت از آنها استفاده می کند به مشکل بخورد. مدیر رستوران می تواند با تغییر عباراتی که در رستوران خود به کار می گیرد، فرهنگ رستوران خود را تغییر داده و اصلاح کند. اگر می خواهید سطح فرهنگ و اعتبار رستوران خود را به درجات بالاتر و جدیدی برسانید، به شما پیشنهاد می شود این 6 عبارت متداول را بدانید تا استفاده از آن را در کسب و کار خود متوقف کنید.

1) درستش کن

اگر کارمند رستوران شما می دانست که چگونه مشکلی را حل کند قطعا برای کمک گرفتن نزد شما نمی آمد. پس زمانی را صرف کنید تا راه حلی برای کسی که از شما کمک خواسته ارائه دهید. شما مدیر رستوران و مسئول مجموعه هستید. مسئولیت مدیر این است که کارکنان رستوران را در مسیر حرکت و تولید نگه دارد تا رستوران به درآمد برسد. سرسری رد کردن درخواست های کارکنان رستوران با این هدف مغایرت دارد.

به جای آن چه چیزی بگویید

چند دقیقه ای را وقت بگذارید و بهترین تصمیم را بگیرید. هرکسی تجربه ای که شما در این صنعت دارید را ندارد و رستوران داری با هر کسب و کار دیگری متفاوت است. بنابراین شاید آن مشکل را کارمندتان به تنهایی نتواند حل کند و نیاز به اظهارنظر تخصصی داشته باشد.

2) مشکلی ندارد

هر عبارت یا جمله ای که با کلمه ای منفی شروع می شود خوب نیست. در جمله ی ” مشکلی ندارد” اگر خوب دقت کنید می بینید که 2 کلمه ی منفی پشت سر هم آمده اند. وقتی شما می گویید ” مشکلی ندارد” چیزی که شما در سطح ناخودآگاه تان به آن اشاره دارید این است که یک مشکل وجود دارد. حالا شاید منظورتان این باشد که مشکل و ایرادی وجود ندارد، اما به یاد داشته باشید که کلمات به خودی خود 7 درصد از نحوه ارتباطات ما را شکل می دهند. از 93 درصد باقی مانده 38 درصد لحن و حالت و 55 درصد آن زبان بدن است.

زمانی که جمله “مشکلی ندارد” به یک عادت در رستوران شما تبدیل شود و کارکنان رستوران شما شروع به گفتن آن کنند ، زمانی یک پیش خدمت این عبارات را بدون تماس چشمی و لحنی بی تفاوتی می گوید این می تواند توسط مشتری و مهمانان شما اشتباه تعبیر شده و بد برداشت شود.

به جای آن چه چیزی بگویید

اگر خطایی از یکی از کارکنان رستوران تان سر زد به او نگویید “مشکلی ندارد”، بگویید: ” بسیار خوب؛ اجازه ندهید که دوباره این اتفاق بیافتد.” یا زمانی صرف کنید تا توضیح دهید که چه کاری باید انجام دهد تا خدمت بهتری ارائه دهد.

کلمات را با لحن قابل اعتماد و تماس چشمی بیان کنید و ببینید که چگونه لبخند بر روی لب مهمان شما و هم چنین تیم شما ظاهر می شود.

3) من باید…. یا تو باید…..

مسائلی در رستوران یا زندگی شخصی شما وجود دارد که باید آن ها را انجام دهید. باید بهتر بخورید، بهتر بخوابید و…

باید….باید…..باید….. شما نیاز دارید که تمام باید ها را از زندگی خود حذف کنید. وقتی که به کارکنان خود می گویید ” تو باید…” درحالی که واقعا منظورتان این است که ” تو بهتر است….” یا ” من نیاز دارم که تو….” به آن ها اجازه می دهید که اولویت های خود را بر اساس آسایش و راحتی خودشان بگذارند.

در همین حال کارکنان رستوران شما که بهترین نیات را دارند سرشان را پایین می اندازند چون چیزی که به آن ها گفته شده است را انجام نداده اند. در حقیقت شما چیزی را که نیاز بوده انجام دهند را مشخص و واضح بیان نکرده اید.

گفتن ” تو باید میز شماره 6 را چک کنی” به این معنی است که آن ها ممکن است نیاز به چک و بررسی سریع داشته باشند و یک یا دو دقیقه دیگر می توانند صبر کنند. در عوض جمله ” من نیاز دارم که تو میز شماره 6 را چک کنی” فوریت را بیان می کند و فرصت کمی برای تفسیر و برداشت می گذارد.

به جای آن چه چیزی بگویید

شما می توانید همه ی این موارد را تغییر دهید. فقط نیاز است که کلمه  ” باید” را حذف کرده و به جای آن از ” بهتر است…” استفاده کنید. بهتر است هزینه ی فاکتور ها را به روز رسانی کنید. بهتر است که افراد بهتری استخدام کنید. بهتر است اقداماتی انجام دهید. مدل سازی این رفتار برای خودتان، راه را برای کارکنان رستوران هموار می کند.

4) همین که هست

این عبارت سمی اغلب هنگام توضیح یک قانون یا سیاست جدید به پرسنل رستوران مورد استفاده قرار می گیرد. اگر یکی از کارکنان رستوران شما بخواهد که در مورد روش جدیدی که تغییر در شغل آن ها ایجاد می کند توضیح دهد، شما به عنوان مدیر رستوران یک توضیح کامل به او بدهکار هستید.

از دیدگاه مدیریت رستوران، این عبارت به معنی تسلیم شدن است. این که مدیر به کناری نشسته و بگوید همین که هست، راحت ترین راهی است که برای شما و کارکنان رستوران تان وجود دارد.

به جای آن چه چیزی بگوییم

در واقع هر چیزی می توانید بگویید. زمانی که این عبارت استفاده شود، فقط به این معنی است که یک توضیح در انتظار کشف شدن است که باید آن را انجام دهید. اگر می خواهید که رستوران تان به جایی که باید، برسد، این کار راحتی نیست. از پذیرش معمولی بودن دست بکشید. شما قدرت این را دارید که تمام موارد و مسائل  را با انجام اقداماتی تغییر دهید.

5) این راه جواب نمی دهد

واقعا؟ از کجا می دانید؟ آیا به این فکر کرده اید که شاید در گذشته برای کارکنان شما این روش کار کرده و جواب داده باشد؟ آیا شما روش های مختلفی را امتحان کرده اید؟

معمولا جواب این است : “من همه چیز را امتحان کرده ام”

مدیریت رستوران همواره تمایل دارد به هدف و تصویر بزرگتری برسد ( همانگونه که باید باشد) اما ایراد بزرگی که وجود دارد این است که فراموش شده است آشپز ها و پیش خدمت های رستوران تجربیات بزرگی دارند. شاید کارکنان رستوران شما با تجربیاتی که از سال های قبل دارند، در مورد موضوعی خاص بهتر از شما بدانند.

به جای آن چه چیزی بگوییم

چیزی نگویید؛ گوش دهید. کارکنان شما احتمالا تجربه ی سال ها کار در رستوران را داشته باشند. به ایده های آن ها توجه کنید و از اجرای پیشنهاد های آن ها حداقل برای یک دوره به صورت آزمایشی نترسید. شما درست مانند یک گلف باز حرفه ای هستید. آن ها توپ را به روی زمین نمی اندازند و دست خود را بالا نبرده تا بگویند: ” این است، من سعی کردم” . نه؛ آن ها با هر نوسانی در بازی خود روبرو هستند و خود را با آن تطبیق می دهند. آن ها از امتحان کردن چیزهای جدیدی که دیگران پیشنهاد می کنند نمی ترسند.

6) دیدی؟

فنجان خالی قهوه را روی پیشخوان دیدی؟ دیدی که میز 7 در حال دست تکان دادن برای تو بود؟ غذا را در آشپزخانه دیدی؟

بله؛ کارکنان شما می بینند. آن ها حتما وسط کار دیگری بوده اند. کارکنان رستوران اغلب این عبارت را تهاجمی و منفعلانه یا مخل کار خود می دانند. زیرا شما سوالی را مطرح می کنید که هر یک از کارکنان رستوران یا آشپزهای رستوران تان پاسخ آن را از قبل می داند.

به جای آن چه چیزی بگویید

این مورد هم جایی است که نباید چیزی بگویید. بنشینید و تماشا کنید. شاید گارسون رستوران شما باید قهوه را زمین می گذاشت چون یک سینی صبحانه بزرگ را باید به میز پشتی بدهد، سی ثانیه صبر کنید، احتمالا به این فنجان قهوه هم رسیدگی می کند.

اگر شما چند اشتباه را می بینید یا می خواهید شکایت کنید، کارمند را به کناری بکشید و اشتباهاتش را به او بگویید و اگر لازم است خودتان یک بار کار را انجام دهید تا به خوبی متوجه شود. بخاطر داشته باشید که این یک کار غیر حرفه ای است که یکی از کارکنان رستوران را در مقابل دیگران صدا بزنید و تنبیه کنید، مگر در وضعیتی باشد که کارمند شما واقعا به آن نیاز داشته باشد.

سخن پایانی

جادوی کلمات را بر رستوران و کارکنان تان ساده نپندارید. استفاده از کلمات و سخنان درست بر رستوران شما تاثیر می گذارد، روحیه دلگرمی را افزایش می دهد و بهره وری رستوران را بالا می برد. سعی کنید این هفته زمانی را اختصاص بدهید و آن عباراتی که تمایل دارید به تیم خود بگویید را بنویسید و الگوی مناسبی آماده کنید. زمانی که به آگاهی کامل رسیدید می توانید اقدام کنید تا تغییرات مورد نیاز را اعمال نمایید و شاهد تاثیر استفاده درست از کلمات و جملات در کسب و کار خود باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط