دومین جشنواره و نمایشگاه ملّی کافه مقصد گردشگری شهری

خوشبختانه در دهه اخیر شاهد رشد چشم‌گیر صنعت کافه و قهوه در کشور عزیزمان ایران بوده‌ایم؛ در این راستا برگزاری رویدادهای مختلف از قبیل جشنواره‌ها و نمایشگاه‌های مرتبط، نشان از ماهیت پویا و اهداف ویژه‌ای دارد که این صنعت بر اساس چشم‌انداز خود و نقطه ایده الی که سعی در رسیدن به آن دارد، برای خود تعریف و تعیین نموده است. جشنواره و نمایشگاه ملّی کافه مقصد گردشگری نیز، به‌عنوان رویدادی ویژه، با توجه به سابقه درخشانی که پس از دو دوره تجربه برگزاری بر جای گذاشته، به‌خوبی توانسته است بخشی از بار مسئولیت تحقق چشم‌انداز و یا اهداف پیش روی این صنعت را بر دوش بکشد.

این جشنواره با حضور جمع کثیری از فعالان صنعت کافه و قهوه ایران، از تاریخ 17 الی 21 اردیبهشت‌ماه در محل باغ‌موزه قصر برگزار شد. به‌طورکلی فعالانی که در این جشنواره اقدام به نمایش محصولات و خدمات خود در محل نمایشگاه کردند به سه گروه کلی کافه‌ها، تولیدکنندگان و فروشندگان تجهیزات وابسته و شرکت‌های آی تی مرتبط با این صنعت بودند. شرکت نرم‌افزاری سپیدز نیز به‌عنوان یکی از شرکت‌های آی تی ارائه‌کننده خدمات اتوماسیون نرم افزار کافی شاپ به کسب و کار هایی از قبیل کافه، کافی‌ شاپ ، آبمیوه بستی، فست فود و رستوران و….‌ در این جشنواره حضور به عمل آورد و محصولات خود را در معرض دید عموم قرار داد.

همچنین در این جشنواره، مفهوم‌های نوظهور صنعت کافه از قبیل کافه‌های سیار به علاقه‌مندان این صنعت معرفی شد که با قرارگیری در محوطه باغ‌موزه قصر علاوه بر میزبانی بازدیدکنندگان جشنواره از طریق ارائه غذاها و نوشیدنی های لذیذ، سعی نمودند رسالت معرفی مفاهیم جدید این صنعت به عموم مردم را محقق سازند.

از برنامه‌های جانبی این جشنواره می‌توان به برگزاری چهارمین دوره مسابقات ملّی باریستا با حضور سرداور جهانی و همچنین نخستین دوره مسابقات میکسولوژی مولکولی در کنار اولین دوره مسابقه قهوه ترک برتر ازنظر مصرف‌کننده و اولین دوره مسابقات ملّی عکاسی کافه اشاره نمود. این مسابقات تا حد بسیار زیادی مورد اقبال مخاطبین جشنواره قرار گرفت و معنای ویژه‌ای را برای این رویداد خلق کرد.

در روز پایانی جشنواره، مراسم اختتامیه، خاتمه دهنده لحظات پایانی جشنواره بود که در آن علاوه بر اهدای جوایز به برندگان مسابقات، به‌تمامی فعالانی که حامی جشنواره بوده و از طریق اخذ غرفه‌های نمایشگاهی در این جشنواره حضور داشتند، لوحی به‌رسم یادبود اهدا شد.