سومین جشنواره رستوران محبوب مردم با مشارکت سپیدز

در سال‌های اخیر، در کنار رشد و توسعه صنعت رستوران در ایران، شاهد برگزاری رویدادهای متنوع توسط فعالان این صنعت بوده‌ایم که نقش این رویدادها در رشد، توسعه و ارتقای سطح دانشی، فکری و مهارتی فعالان صنعت و همچنین انسجام آنان چشمگیر بوده است. در این راستا بزرگ‌ترین جشنواره رستورانی ایران تحت عنوان “رستوران محبوب مردم” در سالن همایش‌های برج میلاد، در تاریخ دوم اسفندماه سال 1396 با هدف تقدیر از رستوران های محبوب با رأی مردم و به‌عنوان بستری برای انسجام و گردهمایی سالانه فعالان صنعت، برگزار شد.

به علت گستردگی و حجم بالای الزامات و اقدامات موردنیاز برای برگزاری این جشنواره، برخی از بزرگ‌ترین شرکت‌های فعال در صنعت غذایی به‌عنوان اسپانسر مشارکت نمودند که در این میان شرکت نرم‌افزاری سپیدز نیز به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین حامیان این جشنواره افتخار میزبانی 1600 مجموعه رستورانی حاضر در این جشنواره را داشت.

به‌عنوان بخش جانبی جشنواره، برگزاری نمایشگاه با هدف معرفی محصولات و خدمات قابل ارائه توسط فعالان صنعت، در کنار برنامه‌های اصلی جشنواره در سالن همایش مد نظر قرار گرفت که بیش از 60 شرکت در این نمایشگاه از طریق اخذ غرفه حضور داشته و پذیرای بازدیدکنندگان بودند و بازدید از نمایشگاه برای عموم آزاد بوده و از ساعت 10 صبح الی 10 شب امکان بازدید برای بازدیدکنندگان فراهم بود. لازم به ذکر است که نمایشگاه با استقبال بسیار خوبی مواجه شد.

 

برنامه اصلی جشنواره رأس ساعت 3 آغاز شد و پس حضور میهمانان همایش، پس از تلاوت آیاتی از کلام الله مجید، سرود ملی ایران مقدمه‌ای برای شروع برنامه‌های اصلی همایش بود و در ادامه نیز تیزر تبلیغاتی جشنواره با هدف آشنایی بازدیدکنندگان با فلسفه و هدف اصلی برگزاری آن و معرفی برنامه‌های مختلف تدارک دیده شده، پخش گردید.

 

آقای شهرام شجاعی، سرآشپز خوش‌نام برنامه تلویزیونی ببین و بپز شبکه نسیم، به‌عنوان مجری اصلی برنامه در این جشنواره حضور داشت که پس از بیان برخی مطالب تخصصی، برنامه‌های جشنواره را معرفی و با دعوت از اولین سخنران، برنامه را طبق پیش بینی آغاز کرد.

در اولین بخش، جناب آقای حمید آقا سامان مدرس تشریفات بین‌الملل، نکاتی ارزشمند پیرامون رستوران‌داری را با طیف متنوعی از مباحث ایمنی تا نکات تشریفاتی مطرح کردند که می‌توان به طراحی یک آشپزخانه مناسب به‌گونه‌ای که کمترین هزینه را در بلندمدت ایجاد کند و چیدمان استاندارد میز رستوران به‌گونه‌ای که درکنار طرحی زیبا نکات بهداشتی نیز رعایت شده باشد، اشاره کرد.

 

امروزه با توجه به اهمیت کارآفرینی در صنایع مختلف و به‌طور خاص در صنعت رستوران، نیاز به آموزش اصول و قواعد کارآفرینی و پیامدهای آن بیش از هر زمانی احساس می‌شود. در این راستا از جناب آقای دکتر زالی دعوت به عمل آمد تا مباحثی در این خصوص برای حضار ارائه نماید. ایشان علاوه بر اشاره بر کلیات کارآفرینی و ماهیت و ویژگی‌های خاص آن، کارآفرینی در صنعت رستوران را مورد بررسی قرار دادند که ماحصل آن، مجموعه‌ای از نکات آموزنده و کاربردی برای میهمانان بود.

 

در میان بخش‌های متنوع برنامه جشنواره، بخشی برای استراحت میهمانان و پذیرایی از آنان در نظر گرفته شد که علاوه بر پذیرایی تدارک دیده‌شده توسط مجری جشنواره، شرکت‌های حاضر در نمایشگاه جشنواره نیز برای معرفی محصولات خود، این محصولات را در این فاصله زمانی تقدیم میهمانان کردند که ازجمله می‌توان به قهوه، شکلات، شیرینی و غذاهای گرم اشاره کرد.

 

پس از پذیرایی، آقای حمید سپید نام به عنوان کارشناس تجارت الکترونیک، مطالبی ارائه کردند؛ ایشان با بیان برخی از تجربیات و تاریخچه کاری خود در این صنعت، نکات مهمی که عدم رعایت آن در میان مجموعه‌های رستورانی پرتکرار بوده است را مطرح کردند و به اهمیت برخورداری از سبک و داستان خاص برای هر رستوران تأکید کردند و همچنین اشاره‌ای به فرصت‌های موجود در فضای دیجیتال و اهمیت استفاده از آن برای رستوران‌ها داشتند.

با توجه به رشد تکنولوژی در صنعت رستوران و چالش‌ها و فرصت‌هایی که این رشد، پیش روی صنعت قرار داده است، جناب آقای مهندس زارعی مدیرعامل شرکت نرم‌افزار رستوران سپیدز، نکاتی در زمینه تحولاتی که صنعت رستوران در طی 20 سال اخیر داشته است مطرح کردند؛ به عقیده ایشان “الزامات و نیازهای تکنولوژیک زیادی نمود پیدا کرده است و از سوی دیگر در دهه گذشته رقابت حاکم بر صنعت آن‌چنان فزاینده بوده که همگی این موارد رسیدگی و مدیریت دقیق در کسب‌وکار را الزامی داشته است و مأموریت و رسالت سپیدز نیز در همین راستا و در جهت پاسخ‌گویی به نیازها و الزامات نوظهور تکنولوژیک در صنعت، جهت مدیریت مؤثر کسب‌وکار رستورانی می‌باشد”. در ادامه ایشان جدیدترین دستاوردها و نوآوری‌های نرم‌افزاری شرکت سپیدز شامل نرم‌افزار تحت وب جدید سپیدز که علاوه بر بسیاری از قابلیت‌های جدید دارای محیطی جذاب و کاربری آسان است را به حضار جشنواره معرفی کرد.

 

با توجه به مطالبی که پیش از این در مورد رقابت حاکم بر صنعت ذکر شد، بدیهی است که فعالیت در این صنعت بدون توجه به اصول مدیریتی موردنیاز منطقی نبوده و فعالان صنعت باید خود را به ابزارهای مدیریتی مجهز نمایند، لذا بخشی از برنامه به ارائه نکاتی مدیریتی توسط کارشناس  این حوزه جناب آقای نیما کیمیایی اختصاص داده شد. ایشان با اشاره به سرفصل‌های کلی از قبیل برخورداری از چشم‌اندازی مشترک در کسب‌وکار، استراتژی مشخص، مهارت و ساختار مناسب که نیازمند بررسی و توجه دقیق توسط فعالان صنعت می‌باشد، نکاتی را توصیه کردند.

در انتهای مراسم از رستوران‌های محبوب تجلیل ویژه بعمل آمد. این مراسم با اهدای تندیس ویژه جشنواره و تابلو فرش تهیه شده با لوگوی مجموعه و ثبت تصاویر انجام شد. همچنین در کنار مجموعه‌های رستورانی از حامیان جشنواره نیز تقدیر به عمل آمد.

در انتها نیز پس از اخذ عکس دسته‌جمعی تمامی میهمانان جهت صرف شام به سالن پذیرایی راهنمایی شدند که لحظات خوش و دلپذیری که نمادی از یکپارچگی و صمیمیت فعالان این صنعت بود رقم زده شد.